Retromania w gastronomii, czyli powrót do warzywnych korzeni

Retromania w gastronomii, czyli powrót do warzywnych korzeni

Moda lubi się powtarzać. I jest w tym dużo prawdy. Na stół powraca jarmuż, brukiew czy pasternak. Coraz głośniej robi się o tak zwanych warzywach retro.

Na co dzień były używane w kuchniach przez nasze babcie, prababcie, lecz na skutek sprowadzanych, tropikalnych, nieznanych dotychczas warzyw (takich jak chociażby wiodący już od dłuższego czasu prym batat) zostały wyparte i zapomniane. Ale teraz wracają w wielkim stylu! I oczywiście w odświeżonej formie, bo przepisów z ich udziałem przybywa.

Jarmuż jest bogaty w witaminy i minerały, zwłaszcza witaminę K, witaminę A, witaminę C, kwas foliowy (witaminę B9), żelazo i potas. Zawiera także błonnik i przeciwutleniacze, czyli związków wspierających naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka, a tym samym zapobiegających nowotworom i stanom zapalnym. Co sprawia, że jest dobrym składnikiem zdrowej diety. Można go przyrządzać na wiele różnych sposobów. Najczęściej jest gotowany, duszony, smażony lub używany jako składnik sałatek. Można go również dodawać do zup i koktajli.

Brukiew jest źródłem witaminy C, witaminy K, błonnika i minerałów, takich jak potas i mangan. Jest również niskokaloryczna i zawiera tylko niewielkie ilości tłuszczu. Jej smak jest delikatny i słodkawy, szczególnie gdy jest gotowana lub duszona. Miąższ może być soczysty i chrupiący, podobny w konsystencji do marchwi. Brukiew może być spożywana na surowo, krojona na plasterki i dodawana do sałatek, lub używana jako składnik dań gotowanych, duszonych, smażonych lub pieczonych. Jest też często wykorzystywana do przygotowywania potrawy znanej jako "rzepka zasmażana", w której jest duszona w sosie. Jest dostępna przez większą część roku, ale jest często bardziej popularna w okresie jesienno-zimowym, gdy jest w sezonie.

Pasternak jest podobny do marchwi, ale jest zazwyczaj białawy lub kremowy. Ma długą, walcowatą korzeń, który jest jadalną częścią rośliny. Jest źródłem błonnika, witaminy C, witaminy K, kwasu foliowego (witaminy B9) oraz minerałów, takich jak magnez, potas i mangan. Jest stosunkowo niskokaloryczny i zawiera tylko niewielkie ilości tłuszczu. Pasternak jest często używany jako składnik różnych potraw, szczególnie w kuchniach europejskich. Jego słodkawy smak i zdrowe właściwości sprawiają, że jest cennym składnikiem w kuchni, szczególnie podczas chłodniejszych miesięcy. Pasternak jest wszechstronnym składnikiem kulinarnym. Może być używany do przygotowywania zup, puree ziemniaczanego, placków warzywnych, sałatek lub pieczenia. Surowy pasternak można także dodawać do sałatek.

Skorzonera jest warzywem, które nie jest tak popularne jak niektóre inne korzeniowe warzywa, ale ma swoje miejsce w kuchni ze względu na swój delikatny smak i wartości odżywcze. Jest źródłem błonnika, witaminy C, witaminy E oraz minerałów, takich jak potas, żelazo i mangan. Jest stosunkowo niskokaloryczna i zawiera tylko niewielkie ilości tłuszczu. Skorzonera jest często gotowana lub duszona przed spożyciem. Może być używana do przygotowywania zup, puree ziemniaczanego, placków warzywnych lub sałatek. Jest także czasem marynowana.