Rusza trzecia edycja Junior Culinary Cap

Rusza trzecia edycja Junior Culinary Cap

W lutym odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap" organizowana przez Fundację Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy oraz firmy Unilever Food Solutions, Bidfood  Farutex, Hotel Kongresowy - Centrum Biznesu i Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach

W tym roku mottem konkursu jest "W dobrej kuchni nie jest ważne to co się gotuje, natomiast ważne jest to, czy nam to smakuje". Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich profili szkół gastronomicznych, którzy ukończyli 13 lat, ale nie ukończyli 21 roku życia. Konkurs jest zorganizowany według zasad regulaminowych (WACS) World Association of Chefs Societies. Sam konkurs składa się z dwóch etapów: pierwszy - uczniowie przygotowują własne, autorskie receptury, w których muszą wykorzystać składniki obowiązkowe, którymi w tym roku są: filet z kaczki, warzywa korzeniowe (dowolny rodzaj) i Primerba Knorr Professional (dowolny smak).

Kreacje kulinarne uczestników będzie oceniać profesjonalne Jury w składzie: Szef Jury - Tomasz Jakubiak, Jury degustacyjne i techniczne - Zbigniew Kopycki, Artur Musztyfaga, Mariusz Jamroszczyk, Jakub Steuermark, Robert Głyda, Piotr Papież.

Aby wziąć udział w eliminacjach należy danie wykonać, sfotografować i wraz z załącznikami wysłać w terminie do dnia 17 stycznia 2020 r na adres fundacjakulinarnakielce@gmail.com. Uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą pierwszy etap (8 osób) zostaną zaproszeni na finał konkursu, który się odbędzie 5 lutego 2020 r. (środa) w Hotelu Kongresowym Centrum Biznesu Al. Solidarności 34 w Kielcach. Początek rywalizacji konkursowych o godz. 9.30.

Realizacja zadania podczas zmagań finałowych, (czyli dokładnym odwzorowaniu nadesłanego zgłoszenia) będzie polegała na:

  • Przygotowaniu 6 porcji dania głównego
  • Zaprezentowania przygotowanych potraw na talerzach, zaaranżowanych według inwencji twórczej uczestników
  • Przygotowane potrawy (5 porcji) zostaną poddane ocenie Jury. Jedna porcja zostanie zaprezentowana na stole przygotowanym przez Organizatora. Dozwolone jest wystawienie wizytówki z nazwą szkoły i nazwami potraw.
  • Jeśli zażąda tego Jury, uczestnicy konkursu zobowiązani są do udzielenia odpowiedzi na zadane pytania, dotyczące przygotowanych potraw.
  • Czas przygotowania potraw konkursowych wynosi 90 minut.
  • Drużyny startują w dwóch sesjach czasowych po cztery osoby.
  • W jednej sesji czasowej dwóch uczestników wchodzą na stanowisko o określonej godzinie, kolejne dwie osoby w odstępie 15 minut po sygnale Jury technicznego.

Podczas konkursu będą się odbywały warsztaty z carvingu, które przeprowadzi  mistrz świata w carvingu Grzegorz Gniech we współpracy z Sylwią Kruszyńsk oraz pokaz kulinarny Szefów z dywizji  Unilever Food Solutions.

Uczestnicy Konkursu otrzymują dyplomy i upominki rzeczowe od sponsorów, a laureaci dyplomy, medale, statuetki i nagrody rzeczowe od sponsorów, zaproszenia na szkolenia kulinarne. Szkoła, której uczestnik zwycięży otrzyma Puchar Grand Prix i podziękowanie za wysiłek i wkład w kształcenie uczniów. Puchar Grand Prix ufunduje zarząd Fundacji Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy.