Rusza XIV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

Rusza XIV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

Już dzisiaj w Poznaniu rusza Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Czternasta edycja imprezy odbędzie się w dniach 13-16 sierpnia 2020.

Jak co roku na poznańskim Starym Rynku odbywa się - stanowiący jeden z najważniejszych elementów festiwalu - wielki Jarmark Dobrego Smaku. Niespieszny spacer pośród niemal festiwalowych kramów pozwoli Poznaniakom, turystom oraz gościom kulinarnie odwiedzić wiele zakątków Polski, skosztować serów z Wielkopolski, Kaszub czy Podhala, nalewek z Kampinosu i Lubelszczyzny, ryb z Pomorza i Mazur, wędlin i sękaczy z Podlasia, win z Lubuskiego i Dolnego Śląska oraz piw rzemieślniczych z każdego zakątka kraju, zaopatrzyć się w miody, przetwory i prawdziwy chleb.

Będzie także bardzo międzynarodowo - szczególnie w tym roku, kiedy międzynarodowe podróże są utrudnione warto zajrzeć na poznański Stary Rynek. Będzie tu można kulinarnie odwiedzić wiele wspaniałych miejsc! Węgierskie langosze i tureckie baklawy, bałkański burek i słodkości z Azerbejdżanu, wietnamskie pierożki i bułgarski giuwecz, włoskie panini i greckie souvlaki - to wszystko zjemy na miejscu, przy okazji zaopatrując się w przysmaki z całego świata. 

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku to jednak dużo więcej niż staromiejski Jarmark. Również w tym roku odbędą się laboratoria smaku, degustacje, wykłady i konkursy dla zawodowców i amatorów.

Do udziału w turnieju Polska Nalewka Roku stają od trzynastu lat twórcy domowych nalewek z całej Polski. Wśród laureatów konkursu, których najlepsze trunki zdobyły tytuł Polskiej Nalewki Roku, są legendy polskiego nalewkarstwa, ale też osoby, które dopiero startując w nim ujawniły swój wielki talent. W domowych piwniczkach i kredensach na odkrycie i nagrodzenie czekają prawdziwe skarby. W tym roku po raz kolejny, oprócz Grand Prix konkursu zostaną przyznane złote, srebrne i brązowe medale aż dziewięciu zgłoszonym nalewkom.

W tym roku powraca również konkurs Kaczka 2020. Aż 20 dań zostanie poddanych ocenie jury, w którego skład wchodzą m.in. Paweł Loroch, Gieno Mientkiewicz, Adam Chrząstowski, Dawid Łagowski, Katia Roman-Trzaska, Maciej Piątek, Sergiusz Hieronimczak. Do konkursu zgłosiły się następujące restauracje: RAUT Eventy Catering Restauracja Rezydencja z Kicina, Hotel Andersia - Restauracja Flavoria, Restauracja 3kolory Malta, Restauracja & Hotel Punkt Widzenia ze Skórzewa, Hotel Vistula ze Świecia, Viva Pomodori, Ratajska Kuchnia i Wino, Pałac w Orli, Pierożak, Restauracja Dziki Dwór pod Kaczką Gniezno, Pałacowa Spiżarnia Pałac Popowo oraz poza klasyfikacją gospodarze konkursu Restauracja ZA MUREM w Poznaniu. Restauracje mogły zgłaszać do trzech dań. Wśród propozycji przeważa klasyka, czyli kaczka z pyzami i modrą kapustą, ale mamy też takie smakołyki jak pierogi po poznańsku z farszem pieczonej kaczki z jabłkami, tatara z piersi kaczej, sernik z podrobami kaczymi.

Konkurs odbędzie się w Restauracji Za Murem, ul. Fabianowo 39 w Poznaniu 14 sierpnia. Początek rywalizacji o godzinie 11.00. Ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień oraz certyfikatów odbędzie się ok. godziny 18.00 w Restauracji Za Murem. Uroczyste wręczenie dyplomów odbędzie się w sobotę o godzinie 20.00 na Starym Rynku wraz z wręczeniem nagród w Konkursie Nalewkowym. Podczas całego dnia w Restauracji Za Murem będzie można skorzystać z dań ze skróconego menu opartego na kaczce.

Program Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku znajdziecie tutaj.