
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?
W środę 8 lutego, posłowie głosowali nad zmianami w Kodeksie pracy. 439 z nich było za nowelizacją, 6 przeciw i 6 wstrzymało się od głosu. Zmiany dotyczą m.in. prawa do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dni wolnych z powodu działania siły wyższej.
- Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw dotyczących tzw. work- life balance. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską - podaje Polska Agencja Prasowa.
Jakie zmiany wprowadzono?
Zmiany w prawie do urlopów dotyczą też prawa do urlopu rodzicielskiego, którego okres nieprzenoszalny będzie wynosił po 9 tygodni dla każdego z rodziców.
Następnie wprowadzono także bezpłatny urlop opiekuńczy (5 dni w roku kalendarzowym) na zapewnienie opieki członkowi rodziny.
Nowe przepisy Kodeksu wprowadzają też możliwość zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Pracownicy dostaną 2 dni lub 16 godzin wolnego w roku kalendarzowym do wykorzystania z "powodu siły wyższej". Pracownikowi będzie przysługiwać połowa wynagrodzenia za te dwa dni.
Co więcej, zgodnie z nowymi regulacjami kobieta może otrzymywać 100 proc. zasiłek za cały okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego oboje rodzice mieliby prawo do 70 proc. zasiłku albo kobieta miałaby prawo złożyć wniosek o wypłacanie jej 81,5 proc. zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, przy czym za okres 9-tygodniowej nieprzenoszalnej części tego urlopu dla ojca dziecka przysługiwałby zasiłek macierzyński w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Nowela wprowadza też kolejne obowiązki ciążące na pracodawcach, którzy będą mieć obowiązek informowania pracownika o wynagrodzeniu, w tym początkowym wynagrodzeniu podstawowym, wszystkich innych elementach składowych wskazanych oddzielnie oraz częstotliwości i sposobie wypłacania wynagrodzenia, do którego pracownik jest uprawniony. Pracodawca będzie musiał też poinformować o szkoleniach oraz długości płatnego urlopu przysługującego pracownikowi.
Nowelizacja doprecyzowuje też przepisy dotyczące umów zawieranych na okres próbny. Zgodnie z nowymi przepisami: "umowę o pracę na okres próbny będzie zawierało się na okres nieprzekraczający: 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy; 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy" - cytuje serwis PAP.
Pracownik po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy, w tym również na podstawie umowy na okres próbny, będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienie z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy.
W przepisach znajdą się dwie dodatkowe przerwy, które będą wliczane do czasu pracy. Pracownik będzie miał prawo do drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli dobowy wymiar pracy pracownika jest dłuższy, niż 9 godzin pracy, oraz trzeciej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika jest dłuższy, niż 16 godzin - informuje serwis PAP.
Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu dwóch miesięcy od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw.