Spadek światowej produkcji wina

Spadek światowej produkcji wina

Według analiz w 2021 roku światowa produkcja wina osiągnie jedne z najniższych poziomów w historii. Powodem tego są zmiany klimatyczne, przymrozki, ulewy oraz burze, które nawiedziły Francję, Włochy i Hiszpanię, będących największymi producentami wina.

Szacunki Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV) jasno wskazują, że do końca 2021 zostanie wyprodukowanych około 250 mln hektolitrów wina, czyli niewiele więcej niż w 2017 roku, kiedy to poziom produkcji tego trunku by najniższy od 60 lat. W stosunku do 2020 roku spadek ten ma wynieść około 4 proc.

Włochy, Francja i Hiszpania królują w produkcji wina, wytwarzając około 45 proc. trunku na świecie. Z wyliczeń wynika, że 2021 rok ma przynieść 114,7 mln hektolitrów wyprodukowanego wina, czyli o 22 mln hektolitrów mniej niż w zeszłym roku. Spadek produkcji we Francji to 27 proc., w Hiszpanii wyniesie 14 proc., zaś we Włoszech 9 proc.

Nietrudno się domyślić, że główną przyczyną zmniejszenia produkcji europejskiego wina jest zła pogoda, panująca na całym kontynencie. Najbardziej jednak dotknęła Francję - w kwietniu występowały tam silne przymrozki, później przyszły ulewne deszcze, burze i gradobicia, a dodatkowo uprawy winorośli atakowane były przez pleśń.

Co ciekawe w 2021 roku znacząco wzrosła produkcja wina w krajach położonych na południowej półkuli. Według szacunków OIV wzrost ten będzie największy w historii - wyniesie 59 mln hektolitrów, czyli o 19 proc. więcej niż w roku poprzednim. Chile i Australia wyprodukują o 30 proc. wina więcej, zaś Argentyna 16 proc. Rozwojem produkcji pochwalić się mogą również Stany Zjednoczone - wyniesie ona tam 24,1 mln hektolitrów wina, czyli o 6 proc. więcej niż w 2020 roku.