Spożywamy zbyt dużo soli

Spożywamy zbyt dużo soli

Polacy lubią jeść potrawy, które okraszone aromatycznymi przyprawami, potrafią pobudzić nasze zmysły. Niestety, mimo wiedzy o szkodliwości soli, wciąż nie potrafimy jej ograniczyć.

Smaczne jedzenie nie zawsze jest zdrowe. Wie o tym chyba każdy, jednak często patrząc na ociekające tłuszczem mięso z grilla nie potrafimy się mu oprzeć.

Podobnie jest z przyprawami, a przede wszystkim z bardzo szkodliwą - jeśli spożywamy jej w nadmiarze - solą.

Polacy zdają sobie sprawę z tego, że konsumowanie potraw, które mają w sobie dużo soli nie jest zdrowe. Co z tego, skoro tak czy owak, nie umiemy odmówić sobie tego typu posiłków.

Najważniejsze przeszkody w ograniczeniu spożycia soli to brak świadomości na temat jej zawartości w kupowanych produktach oraz niezdrowe przyzwyczajenia kulinarne.

Według badań GfK 70 procent mieszkańców kraju nad Wisłą w ogóle nie czyta składów produktów oraz tabel wartości odżywczych. Natomiast niemal 80 procent nie sprawdza zawartości soli w produkcie.

Tylko jedna osoba na sto badanych potrafi określić ilość soli w produkcie na podstawie tego, co jest napisane na etykiecie.

Prawie 60 procent naszych rodaków zna zalecaną czy maksymalną dzienną dawkę soli, jednak zarazem aż 70 procent nie sprawdza składów produktów, w tym informacji o zawartości soli. 90 procent wie, że nadmierne spożycie soli ma negatywny wpływ na zdrowie, ale równocześnie jej ograniczenie stanowi dla nich trudne zadanie.

Pytani wiedzą, że Światowa Organizacja Zdrowia - WHO - rekomenduje nie więcej niż 5 mg soli do spożycia dziennie. Jednak nie są w stanie wskazać jednoznacznie, ile dokładnie jest to mg - prawie 40 procent ankietowanych odpowiada "nie wiem".

Niemal 40 procent Polaków kupuje chociaż raz w miesiącu dodatki do potraw i półprodukty zawierające sól.

Osoby kupujące półprodukty częściej mieszkają w miastach, mają wykształcenie wyższe i zaliczają się do grupy pracowników umysłowych lub gospodyń domowych.

Polacy coraz chętniej jedzą poza domem. Posiłki, na które dedykujemy się wychodząc na tzw. miasto nie zawsze są zdrowe. 28 procent mieszkańców Polski wybiera fast foody i dania gotowe co najmniej raz w miesiącu.