Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje gastronomię

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje gastronomię

Już niebawem część obowiązków kelnerów czy kucharzy mogą przejąć, powstające właśnie, roboty użytkowe. Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji zmienią współczesną gastronomię, a wpływ na to będą mieli również Polacy.

Wiele wskazuje na to, że wciąż rozwijająca się technologia niebawem jeszcze bardziej dosięgnie branżę gastronomiczną. Wydawać by się mogło, że digitalizacja, która odważnym krokiem wkroczyła m.in. na restauracyjne salony to już i tak dużo. Okazuje się, że nie do końca. Dlaczego? Otóż gastronomia coraz chętniej eksperymentuje z rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.

Pierwsze automatyczne maszyny gastronomiczne wykorzystywane są do podawania potraw oraz przygotowywania i serwowania drinków. W przyszłości tego typu urządzenia mogą przejąć wszystkie zadania wykonywane dotychczas przez pracowników kuchni, ale także kelnerów czy barmanów.

Jednym z urządzeń, które powoli zaczyna rewolucjonizować gastronomię jest stworzony przez Polaków automat do nalewania zimnych napojów. Takie urządzenie zaprogramowane jest na zasadzie automatycznego poboru kubków i ich napełniania. Dodatkowo automat raportuje wielkość, intensywność oraz warunki sprzedaży. Urządzenie przyczynia się w ten sposób do zwiększenia szybkości zaspokajania potrzeb kolejnych klientów, co usprawnia przebieg obsługi zwłaszcza podczas większych imprez. Zastosowanie takich automatycznych nalewaków pozwala skrócić czas wydania napoju aż o 60 procent, a przy okazji znacząco obniżyć koszty obsługi barmańskiej.

Innym projektem, którego autorami są Polacy, jest humanoidalny robot-barman. Maszyna ma dwa elastyczne ramiona naszpikowane czujnikami, dzięki którym może przygotowywać napoje alkoholowe w taki sposób, w jaki zrobiłby to żywy barman, mieszając ze sobą poszczególne składniki na oczach klientów.

To tylko dwa przykłady polskich projektów, które mogą usprawnić proces obsługi i pracy w branży gastronomicznej. Sztuczna inteligencja to przyszłość nie tylko gastronomii, ale też innych kategorii życia. Nie da się przed nią schować, a unikając jej, można pozostać w tyle, co dla osób decyzyjnych w sektorze HoReCa może okazać się olbrzymim błędem.

Zdaniem firmy badawczej ResearchAndMarkets wartość globalnego rynku robotów autonomicznych do 2024 roku wzrośnie do około 12 mld dol. W najbliższych latach ma się on rozwijać w tempie niemal 15 procent w skali roku.