Tańszy gaz, ale nie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Tańszy gaz, ale nie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Senat zgłosił szereg poprawek do ustawy o ochronie odbiorców gazu. Jedną z nich było wydłużenie liczby użytkowników, którzy mogą korzystać z obniżonych taryf gazowych o m.in. mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Sejm propozycje zmian odrzucił. Firmom, które liczyły na obniżenie rachunków, pozostaje tylko czekać na pomoc od prezydenta.

Ceny gazu mocno uderzyły w polskich przedsiębiorców. Co widać po fakturach, które dostają za jego zużycie. Rząd stara się zapanować nad sytuacją. Dlatego przygotował ustawę o ochronie odbiorców gazu, która uprawnia wybranych odbiorców do korzystania z niższych taryf gazowych. Senat chciał, by grono "uprzywilejowanych" zostało poszerzone - o m.in. mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. W środę (26 stycznia) poprawkami zajął się Sejm. Posłowie jednak nie zgodzili się na poszerzenia grup, które mogą korzystać z obniżonych taryf gazowych. Ustawa teraz trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Dla kogo gaz będzie tańszy?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych przewiduje, że z obniżonych taryf na gaz zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki, oprócz gospodarstw domowych,będą mogły korzystać m.in. podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie oraz jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Dodatkowo: szkoły, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą, żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe, podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną, ochotnicze straże pożarne, a także spółdzielnie socjalne w zakresie ich podstawowej działalności. Obniżonymi taryfami objętymi zostaną automatycznie również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Warunek jest jednak taki, że zarządcy złożą oświadczenia, w których określą, jaką część kupowanego przez nich gazu trafia na cele inne niż mieszkaniowe. Część ta z nie będzie podlegać uldze.

Ustawa, która teraz trafi do prezydenta, wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Zakłada, że ceny paliw gazowych będą zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia - 31 grudnia 2022 r. Jeśli sprzedawca gazu nie dostosuje się do obowiązku stosowania uregulowanych stawek, czeka go kara finansowa.

Ustawa nie ma natomiast sprawić, że koszty obniżonych taryf zostaną przerzucone na sprzedawców gazu. Tym przysługiwać będzie rekompensata. Będzie to różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według niższych stawek. Szacuje się, że łącznie na ten cel państwo wyda w tym roku nie więcej niż 10 mld zł.

Rekompensaty mają być finansowane przez Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, do którego w 2022 r. trafi 40 proc. pieniędzy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w tym roku oraz środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.