
To ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego
- To już ostatnie dni na wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego - przypomniała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. - Program okazał się trafionym pomysłem. Większość osób, ok. 90 proc., aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu - zaznaczyła, cytowana przez seriws pit.pl, prezes ZUS.
Z danych ZUS wynika, że w całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów. Aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.
Prof. Uścińska przypomniała też, że bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Zaznaczyła, że bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do 31 marca 2023 r. Sam wyjazd może się odbyć po tej dacie.
Co więcej, według danych ZUS najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim i to właśnie ten region jest największym ich beneficjentem. Najwięcej bonów aktywowali mieszkańcy województw mazowieckiego i śląskiego.
Dodać należy, że w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Listę podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
- Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie ? przekazała, cytowana przez serwis pti.pl, szefowa ZUS.
Bon aktywuje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.