
Warszawa, Kraków i Poznań w Przewodniku Michelin!
Znany na całym świecie prestiżowy Przewodnik Michelin podpisał porozumienie z Polską Organizacją Turystyczną. Jako pierwsze w Przewodniku promowane będą Warszawa, Kraków i Poznań, a także ich okolice.
Pierwszym etapem współpracy miedzy Polską Organizacją Turystyczną a Przewodnikiem Michelin jest selekcja miast - wybrane zostały Warszawa, Kraków i Poznań. Do tych miast wyruszyli już inspektorzy, którzy mają za zadanie zweryfikować i ocenić rodzime restauracje. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest to ogromna szansa dla całej branży gastronomicznej z tych miast, by jak najlepiej się zaprezentować i znaleźć się w tym jakże elitarnym gronie miejsc. Drugi etap zaplanowany jest na czerwiec - dokonane zostanie wówczas podsumowanie i uhonorowanie topowych lokali odznaczeniami - Gwiazdkami Michelin oraz Bib Gourmand.
- Polska, posiadająca bogate tradycje kulinarne po raz pierwszy w historii pojawi się w dedykowanym Polsce Przewodniku Michelin. To projekt wspierający rozwój turystyki kulinarnej na rynku międzynarodowym. Znalezienie się w prestiżowym zestawieniu stanowi kolejny impuls rozbudowy polskiej marki. Światowe trendy pokazują, że podróże gastronomiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, szczególnie u osób poszukujących autentycznych doświadczeń związanych z danym miejscem. Bez wątpienia, Polska słynąca z gościnności gwarantuje wyrafinowane kulinarne przeżycia - przyznaje sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Andrzej Gut Mostowy, pełnomocnik prezesa RM ds. promocji polskiej marki.
Przewodnik Michelin na rynku jest od 1900 roku. Uważany jest za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie - jest numerem jeden po względem wysokości sprzedaży, historii, a także reputacji. W aktualnej edycji Przewodnik Michelin objął swoim zasięgiem 62 regiony i miasta. Co ciekawe aż 30 znajduje się w Europie. Opiera się on na systemu symboli, opisujących każdy oceniany lokal. W trakcie tworzenia przewodników Michelin polega na anonimowych inspekcjach i nie pobiera opłat, za umieszczenie obiektu na liście. Rości sobie jednak prawo do wizytacji raz na 18 miesięcy w celu aktualizacji oceny.
-To wielka chwila dla Polski, rodzimych miast i naszej branży turystycznej. Dołączenie Krakowa, Poznania i Warszawy do kulinarnej elity wpłynie na tworzenie standardów na poziomie krajowym oraz pozycjonowania Polski jako celu podróży gastronomicznych na globalnym rynku usług turystycznych. Przewodnik Michelin stanowi drogowskaz dla tych, którzy kierują się nie tylko niezapomnianymi doznaniami smakowymi, ale i przeżyciami turystycznymi. W czasach odbudowy przyjazdów do Polski gwarancja jakości oraz najwyższych standardów jest istotnym elementem branym pod uwagę przez gości zagranicznych. Wierzę, że współpraca z marką Michelin będzie motywacją do dalszej pracy dla całego sektora, co przyniesie wymierne korzyści gospodarcze - twierdzi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke.
Współpraca między Polską Organizacją Turystyczną a Przewodnikiem Michelin to szereg najróżniejszych korzyści - przede wszystkim rozwój infrastruktury i transportu, promocja regionalnych tradycji kulinarnych i lokalnego rynku spożywczego, przyciągnięcie inwestorów branży hotelarsko-gastronomicznej, a także wzrost świadczonych usług i prestiżu polskich miast w wymiarze globalnym oraz zainteresowanie przez turystów zagranicznych. To tylko część spodziewanych efektów owej współpracy.
Promocja Warszawy, Krakowa i Poznania w Przewodniku Michelin to również ogromna szansa na rozwój kadr gastronomicznych. Będą musiały nieustannie doskonalić swoje umiejętności oraz poszerzać wiedzę, aby nadążyć za obowiązującymi trendami oraz wizytami wymagających gości i inspektorów.
- Od wielu lat oferta kulinarna Poznania zyskiwała popularność i stawała się coraz ważniejszym elementem wyboru kierunku podróży. Dziś jest jednym z głównych argumentów przemawiającym za wizytą w naszym mieście i mamy wrażenie, że wkrótce stanie się tym wiodącym. Dlatego nie dziwi fakt, iż Poznań coraz częściej nazywany jest stolicą polskiej gastronomii - dodaje prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Jan Mazurczak.