Wine & Food Noble Night - jedyna taka noc

Wine & Food Noble Night - jedyna taka noc

Po trudnej i wielogodzinnej walce, pokazującej ogromne spektrum możliwości 12. wybitnych szefów kuchni i ich zespołów, poznaliśmy zwycięzców 12. edycji konkursu Wine&Food Noble Night. W jednym z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych konkursów kulinarnych w kraju największy sukces odniosły restauracje UMAMI oraz WHITE ONE. Pozostałe wyróżnione restauracje to Destylarnia, Signature oraz Isto.

12. października w Warszawie odbyła się 12. już edycja prestiżowego konkursu Wine&Food Noble Night. Wybrane w ogólnopolskich eliminacjach zespoły restauracyjne na oczach gości przygotowały dwudaniowe menu, które podlegało ocenie jury oraz publiczności. Po raz pierwszy w historii konkursu organizatorzy zaplanowali wieczór w taki sposób, aby tłem do kulinarnych zmagań i doświadczeń były ważne społecznie tematy, takie jak ochrona jakości produktów, czystość wód i powietrza, wegetarianizm oraz nurt less waste. Hasłem przewodnim wieczoru było Future starts now, a ambicją organizatorów zwrócenie uwagi zgromadzonych gości i mediów na to, że nadszedł już najwyższy czas na dostrzeżenie niebezpieczeństw oraz konieczność wdrożenia zmian, których tak bardzo, dla przetrwania potrzebuje nasza planeta.

Zwycięzcy i nagrody

Największymi zwycięzcami konkursu okazały się restauracje White ONE z Warszawy  oraz UMAMI z Pyskowic. Paweł Chomentowski z restauracji White ONE głosami publiczności zdobył Grand Prix - pierwsze miejsce w obu kategoriach: przystawka oraz danie główne, a także nagrodę specjalną magazynu VIVA!

Restauracja UMAMI i jej szefowie Mateusz Bieniek i Robert Biniasz, docenieni zostali przez jury profesjonalne, a w głosowaniu publiczności ich przystawka oraz danie główne zyskały trzecią lokatę w obydwu kategoriach.

Nagrodę Grand Prix, głosami zgromadzonej publiczności, zdobyła restauracja White ONE aż w dwóch kategoriach:

Przystawka:

  1. White One, Paweł Chomentowski - staż w restauracji Miramar Paco Pérez (**Michelin) w hiszpańskiej Gironie. Fundatorem tej nagrody jest Noble Bank.
  2. Signature, Wojtek Kilian - staż w restauracji Northcote (*Michelin) w Lancashire w Wielkie Brytanii, którego fundatorem jest Gościnność).
  3. UMAMI, Mateusz Bieniek i Robert Biniasz - wejście do strefy VIP finału Bocuse d'Or w Lyonie oraz wejście do strefy VIP polskiego finału Bocuse d'Or Poland 2019 w Krakowie, a także udział w Gala Dinner. Fundatorem tych nagród jest Bocuse d'Or Poland.

 Danie główne:

  1. White One, Paweł Chomentowski - staż w restauracji Miramar Paco Pérez (**Michelin) w hiszpańskiej Gironie. Fundatorem tej nagrody jest Noble Bank.
  2. Destylarnia w Pałacu Mierzęcin, Dawid Łagowski - staż w restauracji Northcote (*Michelin) w Lancashire w Wielkie Brytanii, którego fundatorem jest Gościnność).
  3. UMAMI Piąty Smak, Mateusz Bieniek i Robert Biniasz - wejście do strefy VIP finału Bocuse d'Or w Lyonie oraz wejście do strefy VIP polskiego finału Bocuse d'Or Poland 2019 w Krakowie, a także udział w Gala Dinner. Fundatorem tych nagród jest Bocuse d'Or Poland.

 Nagroda jury profesjonalnego przyznana została restauracji UMAMI, w której szefami kuchni są Mateusz Bieniek i Robert Biniasz. Otrzymali możliwość odbycia stażu w Restaurante Martin Berasategui (***Michelin) w San Sebastian. Fundatorem nagrody jest Akademia Gastronomiczna w Polsce.

Jury, pod przewodnictwem Adama Chrząstowskiego, obradowało w składzie: Dariusz Barański (szef kuchni w restauracji Hotel Warszawa), Maciej Dobrzyniecki (Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce), Radosław Fronc (Prezes Zarządu MSHG), Jakub Kasprzak (laureat wyróżnienia jury profesjnalnego zeszłorocznej edycji Wine&Food Noble Night), Marcin Przybysz (szef kuchni restauracji EPOKA) oraz Patrycja Siwiec (autorka książki Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii).

Krakowska scena live-cooking na gali

Ważnym punktem programu tegorocznej gali była krakowska scena live-cooking, zaaranżowana w ramach obchodów wynikających z uzyskania przez Kraków tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. Swoje możliwości zaprezentowali na niej małopolscy szefowie kuchni: Miłosz Grabowski reprezentujący Restaurację Pod Różą, Robert Koczwara z restauracji Fiorentina oraz Michał Stężalski z Szarej Gęsi