
Wolne z powodu "działania siły wyższej". Co to oznacza?
We wtorek 10 stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.
To będzie nowość, obecnie takie rozwiązanie nie obowiązuje - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, o możliwości "zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej". To jeden z elementów nowelizacji Kodeksu pracy, której projekt we wtorek przyjął rząd.
- Zwolnienie będzie przysługiwało w przypadku pilnych spraw rodzinnych spowodowanych zdarzeniem losowym. Za okres zwolnienia będzie przysługiwało prawo do połowy wynagrodzenia - mówi w rozmowie z PAP minister Marlena Maląg.
W ciągu całego roku kalendarzowego pracownik będzie mógł skorzystać z takiego udogodnienia w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin - dodaje szefowa resortu rodziny.
Dodajmy, że wprowadzone zmiany sprawiają, że w ciągu roku pracownicy będą mogli skorzystać łącznie z nawet 35 dni wolnego od pracy.
Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską - informuje serwis Money.pl.