Wszyscy Polacy zatrudnieni na etat?

Wszyscy Polacy zatrudnieni na etat?

Unia Europejska ma w planie wymusić wprowadzenie do polskich przepisów domniemania zatrudnienia na etat. W efekcie zleceniobiorcy i prowadzący działalność mogą się stać etatowymi pracownikami.

Wymóg UE zatrudnienia na etat wynika z projektu w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Chodzi także o ich pracowników - takich jak kierowcy, dostawcy jedzenia czy kurierzy.

Problem, z którym przyjdzie się zmierzyć polskiemu rządowi, polega jednak na tym, że takiego domniemania nie sposób ograniczyć wyłącznie do zatrudnionych za pośrednictwem internetowych platform. Jak zapewniają specjaliści, będzie ono miało zastosowanie do wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce, zarówno w firmach prywatnych, jak i w sferze publicznej.

Inicjatywa legislacyjna Komisji Europejskiej przewiduje uregulowanie zatrudnienia za pośrednictwem platform internetowych, takich jak Uber, Wolt czy Glovo, a także setek innych mniej znanych platform, za pośrednictwem których obywatele Unii, w tym także Polacy, zamawiają różnego rodzaju usługi, od dostawy jedzenia czy przewozów pasażerskich po błyskawiczne interwencje informatyków, tłumaczenia czy usługi prawne.

Unia Europejska naciska na przyjęcie przepisów do końca bieżącego roku. Obecnie projekt zmian jest już w końcowej fazie przed ustaleniem ostatecznego kształtu przepisów, które będą musiały zostać wdrożone w poszczególnych państwach UE.