X Europejskie Targi Produktów Regionalnych za nami

X Europejskie Targi Produktów Regionalnych za nami

W trakcie czwartego i piątego dnia Europejskich Targów Produktów Regionalnych rozdano nagrody za najlepsze produkty tegorocznych Targów oraz wyłoniono zwycięzcę w rywalizacji baców na wytworzenie najsmaczniejszego oscypka.

Odbywająca się na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem dziesiąta edycja Europejskich Targów Produktów Regionalnych dobiegła końca.

14 sierpnia - w trakcie czwartego dnia wydarzenia w Zarembku Tradycji goszczono Lucynę Job, która opowiedziała historie starych przedmiotów, Janusza Siemka, który przeprowadził warsztaty wypalania i malowania drewnianych talerzy oraz Jacka Sikonia, którzy wprowadził nas w świat tradycyjnych miodów.

Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele Powiatu Jędrzejowskiego na czele ze starostą Pawłem Faryną oraz wicestarostą Marią Barańską. Władzom powiatu towarzyszyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Jędrzejowskiego, które częstowały m.in. pierogami, naleśnikami, domowymi wypiekami oraz tradycyjnym chlebem.

Najważniejszym punktem dnia było rozdanie nagród za najlepsze produkty tegorocznych Targów. Jury złożone z kucharzy oraz przedstawicieli partnerów wyłoniło zwycięzców:

Kat. I

1.         Smalec domowy z boczkiem - Fundacja Izba Regionalna w Zgorzale

2.         Miód wrzosowy z Nowej Dęby - Pasieczne Miody Dworskie

3.         Polędwiczka wędzona - Wiejska Chata Rarytasy z Podlasia

Kat. II

1.         Baba drożdżowa - KGW Kościelisko

2.         Piernik domowy z konfiturami Gosp. Agroturystyczne Błaszczyk Dariusz

3.         Tajemnicze powidło - Hotel Kocierz

Kat. III

1.         Sok z jagody kamczackiej - Tocznia owoców Pawłowski

2.         Nalewka z pigwowca japońskiego - Gospodarstwo rolne Róża i Spółka

3.         Hyćka - Michał Izydorczyk

Kat. IV

1.         Mieszek - Stary Młyn

2.         Kruche z jabłkiem i śliwką - KGW Bustryk

3.         Bułeczka z czosnkiem niedźwiedzim i suszonymi pomidorami - Sermix 

Na targowej scenie zaprezentowały się zespoły z Podhala oraz Powiatu Jędrzejowskiego - Mali Bystrzanie z Nowego Bystrego, Regle z Poronina, Potoczanki oraz kapela Jędrusie.

Najlepsi szefowie kuchni z Podhala: Jan Filipczyk, Sławomir Saguła, Roman Gieracik, Mateusz Bafia i Michał Cichemski zachęcali uczestników targów do historycznej podróży po smakach związanych z naszym regionem.

Tradycyjnie o podniebienia odwiedzających zadbali także mistrzowie z Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników.

Ostatniego dnia Europejskich Targów Produktów Regionalnych w ramach Festiwalu Oscypka i Serów Wszelakich odbył się m.in. konkurs na najlepszego oscypka wytworzonego przez bacę.

Zgłoszone sery oceniali bacowie, przedstawiciele zaprzyjaźnionych powiatów łowickiego i kartuskiego oraz przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska. Uczestnicy konkursu oraz jurorzy wzięli również udział w Paradzie Bacowskiej, która przeszła Krupówkami na Górną Rówień Krupową.

Nagrodę dla najlepszego bacy wręczyli starosta Piotr Bąk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego Marcin Zubek oraz radny Paweł Para. W imieniu zwycięzcy, którym został - pokonując 9 baców - Stanisław Barnaś, pamiątkową statuetkę odebrał Jan Janczy ze Związku Hodowców Owiec i Kóz.

Rozstrzygnięty został również konkurs na najładniejsze stoisko. Głosami publiczności zwyciężyła firma Miody Dworskie.

Ważnym punktem ostatniego dnia wydarzenia było wręczenie dorocznych nagród Starosty Tatrzańskiego w dziedzinie kultury. W tym roku uhonorowani zostali pani Zofia Fortecka, malarka na szkle oraz Zespół Regionalny Białodunajcanie.

W Zarembku Tradycji zaprezentował się zakopiański oddział PTTK, który przeprowadził wśród publiczności konkurs wiedzy o regionie.

O podniebienia gości zadbali członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Łubna i Kościeliska.

Na targowej scenie zaprezentowały się zespoły "Górolicki", "Białodunajcanie" oraz Muzyka Pasterska "Jutrzenki". Targi zakończyły się koncertem muzyki Jana Karpiela-Bułecki.

fot. Kronos Media