Zioła i przyprawy to podstawa w gastronomii

Zioła i przyprawy to podstawa w gastronomii

To często zapach ziół i przypraw zachęca do złożenia zamówienia w danym lokalu. Świeże zioła i przyprawy to niezbędny dodatek w każdej gastronomii, niezależnie do rodzaju serwowanej kuchni. Nadają wyjątkowego smaku i aromatu każdej przygotowywanej potrawie. Istnieje wiele gatunków, które możemy przechowywać w doniczkach, wykorzystywać cięte lub suszyć.

Zioła cięte

Zioła cięte charakteryzuje mniej intensywny aromat smak, niż zioła doniczkowe. W przypadku ziół ciętych znajdziemy bardzo podobne i popularne gatunki roślin, jak w przypadku doniczkowych, jednak jest ich zdecydowanie więcej i niektóre z nich są mniej znane.

Niezależnie od rodzaju zastosowania w kuchni, nadają one wyrazistego smaku daniom, napojom i drinkom, więc stanowią niezbędny element w każdym lokalu gastronomicznym, serwującym potrawy zarówno polskiej kuchni, jak i kuchni światowych. Zioła cięte pochodzą od polskich oraz międzynarodowych producentów oraz posiadają niezbędne badania i certyfikaty.

Zioła doniczkowe

Zioła doniczkowe charakteryzuje intensywny smak i aromat. Są one obowiązkowym dodatkiem w każdej restauracji, a przy tym nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Aby zioła rosły dobrze w doniczkach, należy w tym celu używać naczyń ceramicznych, drewnianych, blaszanych, betonowych lub wiklinowych.

Zioła doniczkowe powinny stać w dobrze nasłonecznionym miejscu. Aby doskonale obrodziły w liście, należy zrywać zalążki pojawiających się w nich kwiatów. Do przygotowywanych dań lub drinków powinno się stosować jedynie listki ziół zerwane z górnej części krzaczka.

Każde zioło powinno mieć swoją doniczkę. Spód doniczki powinien być wyposażony w kamyki z cienką warstwą żwiru i przykryty dobrą włókniną. Doniczki muszą posiadać otwór, który umożliwi odpływ nadmiaru wody. Zioła doniczkowe należy codziennie podlewać ? rano i wieczorem, jednak nie należy przesadzać z wodą - ziemia w doniczce powinna być ciągle wilgotna. Należy pamiętać, aby nie dodawać do ziół żadnych środków chemicznych.

Odkrycie gastronomii: mikro liście i ozdobne kwiaty

Doskonale przyrządzone danie w restauracji powinno nie tylko smakować, ale także - cieszyć oczy klienta. Dobrze, jeśli danie jest wartościowym uzupełnieniem diety, z racji bogactwa składników mineralnych i witamin, są mikroliście. Wpływają one bardzo korzystnie na organizm, a dodatkowo - dobrze smakują i wyglądają. Mikroliście mogą być używane praktycznie do każdego dania i stanowić przyjemną dla oka ozdobę na talerzu.

Najpopularniejszymi mikroliśćmi używanymi w gastronomii są między innymi liście pak choi, rzodkiewki, jarmuż, pędy kukurydzy, amarantus czy rukiew wodna. Innym sposobem na oryginalną dekorację potraw i deserów są jadalne kwiaty, które zadbają zarówno o wrażenia smakowe, jak i estetyczne. Z kolei najciekawsze kwiaty jadalne w kuchni to krwawnik, szczawik zajęczy, rumianek, lawenda, goździki, fiołki, dzika róża czy stokrotki.