Zmiany dla przedsiębiorców

Zmiany dla przedsiębiorców

Rada ministrów przyjęła nowe przepisy, które mają być ułatwieniem dla przedsiębiorców. Jak mówi Waldemar Buda, minister resortu rozwoju i technologii: "Zależy nam na tym, żeby prowadzenie w Polsce firmy było łatwiejsze, a obowiązujące przepisy nie ograniczały przedsiębiorców, tylko im pomagały".

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tzw. pakiet ułatwień dla przedsiębiorców składa się z czterech filarów: łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, usprawnienie sukcesji w firmach, przyjazne prawo gospodarcze. W ramach łatwiejszych pierwszych kroków w biznesie, rząd planuje zachęcić do podejmowania prób aktywności zarobkowej poprzez angażowanie się w formę drobnej działalności, takiej jak działalność nierejestrowana.

- Zaproponowaliśmy również nowe rozwiązania w ustawie o rzemiośle. To m.in. rozszerzenie definicji rzemiosła i rzemieślnika i zastosowanie środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach organów organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła. Przyczyni się do włączenia do rzemiosła podmiotów rzemieślniczych, które były dotychczas z nich wykluczone i nie mogły korzystać z dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników w rzemiośle - możemy przeczytać w komunikacie Ministerstwa.

Na propozycje rządu składa się również ograniczenie w posługiwaniu się pieczątką, usprawnienie zasad kontroli w firmach (wraz z zawiadomieniem o kontroli przedsiębiorcy będzie doręczana lista dokumentów i informacji, które będę niezbędne podczas kontroli), mniej dokumentów papierowych, a także odejście od zasady dwuinstancyjności na rzecz jednoinstancyjności.

Ostatnia ze zmian dotyczy kilku postępowań administracyjnych, prowadzonych na podstawie przepisów. Są to m.in. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawa - Prawo lotnicze.

W najnowszych propozycjach znalazł się również pomysł wprowadzenia zasady "one in, one out", co oznacza, że wprowadzając jeden nowy obowiązek administracyjny, projektodawca będzie dążył do zmniejszenia innego obowiązku. Ma to być również zasada odpowiednio długiego vacatio legis dla przepisów prawa gospodarczego - dla zasady nie powinno ono być krótsze niż miesiąc. Propozycje zakładają również włączenie partnerów społecznych w proces bieżącego przeglądu prawa gospodarczego.

- Chcemy jeszcze bardziej uelastycznić przepisy dotyczące przekazywania biznesu następcom prawnym. Zmiany, jakie proponujemy to: automatyczne wydłużenie zarządu sukcesyjnego przez sąd - automatyczne wydłużenie zarządu sukcesyjnego po złożeniu wniosku w tej sprawie (a nie dopiero po wydaniu postanowienia przez sąd) pomoże spadkobiercom, w razie potrzeby, utrzymać firmę do czasu rozstrzygnięcia spraw spadkowych - przekazało MRiT. Mają to być ułatwienia przy powoływaniu zarządcy sukcesyjnego i sukcesji spółek, a także wykonywanie praz z udziałów i akcji.