Zmiany od 1 stycznia. Podatnicy nie wiedzą co ich czeka

Zmiany od 1 stycznia. Podatnicy nie wiedzą co ich czeka

Tylko 10 dni dzieli nas od zmiany w podatkach. Tymczasem na rządowej stronie, która ma wyjaśniać ludziom zmiany jakie wprowadza Polski Ład, nie ma ani kalkulatora dla emerytów ani narzędzia ułatwiającego przedsiębiorcom wybór opodatkowania, więc pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi.

- Uruchomiliśmy 15 grudnia infolinię. Przez najbliższe pół roku, w godzinach od 8 do 16, od poniedziałku do piątku każdy obywatel może zadzwonić na infolinię i uzyskać poradę z zakresu m.in. zmian podatkowych, w tym nowych składek zdrowotnych, ale także mieszkalnictwa, emerytury bez podatku, rodzinnego kapitału opiekuńczego, zmian dla rolników, wsparcia dla firm wdrażających innowacje - mówiła na konferencji wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Dodała także: już wkrótce multikanałowe Centrum Informacji Polski Ład będzie oferowało kilka innych możliwości niż sama infolinia, a przez całą dobę będą działać wirtualni asystenci oraz konsultanci na livechat oraz helpdesku. We wtorek Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że można już korzystać ze wsparcia przy pomocy wirtualnego asystenta (chatbox).

Zmiany od 2022

Kampanie informacyjne nakierowane głównie na eksponowanie zalet i promowanie Polskiego Ładu były reklamowane tuż przed wejściem w życie tych przepisów. Dużo większym wyzwaniem będzie wdrażanie tak dużej reformy, czyli przygotowanie do tego jak konkretne przepisy będą interpretowane i do wydawania objaśnień. Przedstawiciele przedsiębiorców wcześniej apelowali o przesunięcie zmian, tak aby można się było do nich przygotować.

Dobrze, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na zorganizowanie szkoleń, to na pewno jest potrzebne, ale mimo tego, z uwagi na brak czasu wciąż jest deficyt wiedzy na temat Polskiego Ładu, ponieważ zmian jest bardzo dużo i przedsiębiorcy będą się ich uczyć w praktyce, w sytuacji kiedy nie będą mieli pewności co do skutków ani tego co może kryć się w nowych przepisach.

"W dalszym ciągu ma narzędzia, które byłoby pomocne przy wyborze sposobu opodatkowania, a to będzie bardzo trudne zadanie dla mikroprzedsiębiorców, ponieważ będzie bardzo dużo czynników, które trzeba uwzględnić. Jedynie ZUS przygotował kalkulator składki zdrowotnej, ale składka jest tylko jednym elementem tego równania i koncentrowanie się na niej może być mylące, gdyż np. jest wyższa przy zastosowaniu skali podatkowej, ale z drugiej strony przy skali jest kwota wolna, ulga dla klasy średniej i szereg innych odliczeń, których nie ma przy podatku liniowym. Nie wspominając już o ryczałcie, przy którym część przedsiębiorców oferuje różne usługi i ich struktura przychodów jest zróżnicowana i opodatkowana według różnych stawek. Porównanie sposobów opodatkowania jest bardzo trudne" - wyjaśnia Łukasz Kozłowski. Podkreśla jednocześnie, że następuje to w sytuacji, kiedy te przepisy są ciągle zmieniane, bo mamy już trzy nowelizacje. - A nie ma wątpliwości, że będą one dalej poprawiane z uwagi na to, że powstawały w dużym pośpiechu i na razie korygowane są największe przeoczenia.