
Zmiany w sprzedaży alkoholu online. Czy aby na pewno?
Niemal równo dwa lata temu pisałam dla Ciebie na łamach "Szefa Kuchni" artykuł na temat tego, dlaczego sprzedaż alkoholu przez Internet jest nielegalna. Mimo iż od tego czasu nie nastąpiła tak wyczekiwana zmiana przepisów w tym zakresie, we wrześniu 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał jednak wyrok, który w powszechnej ocenie całej branży gastronomicznej w zasadzie powinniśmy traktować jako przyzwolenie na sprzedaż alkoholu w dowozie. Czy aby na pewno po wydaniu tego wyroku nie ma już żadnych wątpliwości co do legalności sprzedaży alkoholu przez Internet, a stanowisko sądów jest w tym zakresie jednolite? Postaram się odpowiedzieć na tę wątpliwość poniżej.
Sprzedaż alkoholu przez Internet jest niezgodna z prawem
Na początek, dla tych, którzy dwa lata temu nie byli jeszcze czytelnikami "Szefa Kuchni", przypomnę, iż stwierdzenie, że nielegalna jest sama sprzedaż alkoholu przez Internet, jest nie do końca zgodne z prawdą. Bez przeszkód możesz bowiem sprzedawać alkohol przez Internet, ale aby uznać to za w pełni legalne, kupujący powinien odebrać go w miejscu, które zostało oznaczone w udzielonym Ci zezwoleniu na sprzedaż alkoholu jako miejsce prowadzenia przez Ciebie działalności.
Jednym z warunków sprzedaży napojów alkoholowych jest bowiem wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem na sprzedaż alkoholu tylko przez przedsiębiorcę w nim oznaczonego i wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu. Dlatego też urzędy wydające zezwolenie, ściśle trzymające się litery prawa, powszechnie uznawały dotąd, iż skoro na skutek złożenia zamówienia przez Internet sprzedający dostarcza alkohol do miejsca wskazanego przez kupującego, to właśnie tam następuje wydanie zakupionego alkoholu i to właśnie w tym miejscu dochodzi do sprzedaży, a to łamie warunki udzielonego zezwolenia i musi prowadzić do jego utraty.
Jednym z antidotum na te problemy była i jest nadal możliwość dokonywania sprzedaży alkoholu w ramach cateringu, który omawiałam szerzej ostatnio, dziś jednak nie będzie on bohaterem naszego artykułu, w zamian za to skupię się na drugim ze sposób "zalegalizowania" sprzedaży alkoholu w dowozie. Bo to rzeczywiście jest w tym wypadku problem, a nie sama kwestia sprzedaży alkoholu przez Internet.
Odpowiednio skonstruowany regulamin sklepu internetowego
Od wielu już tak naprawdę lat część przedsiębiorców zamiast korzystać z cateringu, uważała, iż sprzedaż alkoholu w dowozie można "zalegalizować", o ile tylko posiada się dobrze skonstruowany regulamin sklepu internetowego. Dlatego też zapisy regulaminów były ciągle udoskonalane i poprawiane. Co z tego, kiedy każda kontrola takiego regulaminu kończyła się w zasadzie jego zakwestionowaniem i utratą zezwolenia na sprzedaż alkoholu i nic nie dawały przy tym odwołania oraz skargi składane do Samorządowych Kolegiów Odwoławczych (SKO), Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (WSA), jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).