Zmiany w stawce VAT na pieczywo, soki i owoce morza

Zmiany w stawce VAT na pieczywo, soki i owoce morza

Rząd przyjął nową matrycę podatku VAT. Zakłada ona między innymi, że jedną i zarazem najniższą stawką objęte będą ciastka oraz pieczywo.

W związku z decyzją Rady Ministrów o zmianach stawek VAT, obniżone do 5 procent zostaną stawki na takie produkty jak owoce cytrusowe i tropikalne, niektóre orzechy jadalne czy skórki owoców cytrusowych albo melonów. Oznacza to, że produkty te będą objęte taką samą stawką jak pozostałe owoce. Obecnie ich opodatkowanie wynosi bowiem 8 procent.

Również 5-procentowym VAT-em objęte zostanie pieczywo oraz ciastka.  Obecnie objęte są one trzema różnymi stawkami - 5-,8- i 23-procentowymi - w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości.

Taka samą stawką zostanie opodatkowana żywność dietetyczna i homogenizowana oraz zupy i buliony, która teraz jest objęta 8-procentowym VAT-em. Natomiast taki przyprawy jak słodka papryka, tymianek, pieprz czy musztarda będą objęte tak jak inne przyprawy 8-procentowa stawką, a nie tak jak obecnie 23-procentowym VAT-em.

Zmiany dosięgną również takie przyprawy nieprzetworzone jak kmin, tymianek czy kurkuma - z 5 do 8 procent. Natomiast napoje warzywne oraz owocowe objęte zostaną zamiast stawką 23-procentową (wzrost z 5 procent). Wszystkie soki i nektary nadal objęte będą 5-procentowym VAT-em.

Nowa matryca obejmie także ośmiornice, homary, inne skorupiaki, mięczaki oraz takie bezkręgowce wodne jak kraby, krewetki, małże, langusty, ostrygi czy ślimaki, a także wszystkie wytwarzane z nich przetwory. Oprócz tego wzrost stawki z 5 do 23-procent obejmie kawior i wszystkie dania, których składnikiem są powyższe produkty.

Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.