Żywność funkcjonalna, czyli jaka?

Żywność funkcjonalna, czyli jaka?

Żywność funkcjonalna, zwana jest także żywnością prozdrowotną, probiotyczną/prebiotyczną lub nutraceutyczną, oznacza żywność, której poza kluczowym zadaniem, jakim jest odżywianie, przypisuje się także prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Dlatego taka żywność może między innymi dostarczać dużej ilości witamin i składników mineralnych oraz wspierać układ odpornościowy, regulować równowagę mikrobiologiczną układu pokarmowego.

Żywność funkcjonalna, co to oznacza?

Co ciekawe żywność funkcjonalna nie jest zdefiniowana w żadnym akcie prawnym (brak jest definicji legalnej). Co powoduje, że niejasny jest jej status prawny. Dlatego zdarza się, że niektórzy uważają, że w zakres tego pojęcia wchodzi tylko żywność przetworzona (na przykład celowo wzbogacona witaminami), inni z kolei zaliczają do tej grupy także środki spożywcze "funkcjonalne" z natury (np. owoce i warzywa albo popularne "superfoods").

To nie koniec nieścisłości. Zdaniem jednych żywność funkcjonalna obejmuje także szczególne grupy żywności, w tym zwłaszcza środki spożywcze dawniej należące do kategorii środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego, bezglutenowe, dedykowane sportowcom, kierowane do osób pragnących skontrolować masę ciała. Z kolei inna grupa osób, mówiąc o żywności funkcjonalnej, odnosi się także do żywności powszechnie spożywanej.