13 stycznia obchodzimy Dzień Polskiej Wódki

13 stycznia obchodzimy Dzień Polskiej Wódki

Trzynastego stycznia celebrujemy Dzień Polskiej Wódki. Jest czym się chwalić, bo Polska to nie tylko historyczna ojczyzna tego trunku, ale i jego największy producent w Unii Europejskiej.

- Wódka, szczególnie z segmentu premium, była w 2020 roku najpopularniejszym trunkiem - zauważa Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka. - Około 42 proc. alkoholu mocnego sprzedawanego w on-trade to była właśnie wódka. Dzieje się tak dlatego, że wódka, a szczególnie Polska Wódka, czyli ta, która spełnia kryteria chronionego oznaczenia geograficznego, jest wspaniałą bazą do równie wyśmienitych koktajli. Jeden z najbardziej popularnych koktajli w koktajlbarach to wódka&sour. Niemniej jednak nadal prym wiedzie konsumpcja wódki pitej w kieliszkach. Co ciekawe, degustacja alkoholi przesuwa się z godzin nocnych na godziny 18-20, co powoduje rozwój lokali całotygodniowych. Polska Wódka, chronione oznaczenie geograficzne i wódka wyprodukowana w Polsce są nadal silną pozycją w kanale HoReCa, chętnie wybieraną przez konsumentów. Uważam, że w najbliższym czasie ten trend się nie zmieni. Chciałbym podkreślić, że z troską odnosimy się do problemów sektora HoReCa w czasie pandemii. Polskie restauracje i bary, polska gościnność, czego emanacją jest polski stół, słynie z doskonałych potraw i wyśmienitych trunków, w tym Polskiej Wódki dla której HoReCa jest doskonałą witryną promocyjną.

Utworzenie święta - Dnia Polskiej Wódki - jest częścią promocji rodzimych procentów. Dzień Polskiej Wódki celebrujemy od 13 stycznia 2013 roku, kiedy to obowiązuje ścisła definicja Polskiej Wódki. Definicja ta szczegółowo określa, które wódki mają prawo stosować chronione oznaczenie geograficzne "Polska Wódka/Polish Vodka", a którym takie prawo nie przysługuje. Aby wódka była nie tylko wódką, ale "Polską Wódką", do jej produkcji można użyć jedynie pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia i owsa (pięć tradycyjnych polskich zbóż). Ponadto, wszystkie etapy produkcji (nie licząc butelkowania) muszą odbywać się na terenie Polski.