Certyfikaty na wypiek rogali świętomarcińskich rozdane

Certyfikaty na wypiek rogali świętomarcińskich rozdane

Wielkopolscy cukiernicy i piekarze otrzymali w poniedziałek certyfikaty na wypiek rogali świętomarcińskich. Ten tradycyjny wypiek każdego roku w okolicach11 listopada jest nagminnie wykupowany. Do Poznania zjeżdżają się nie tylko Wielkopolanie, ale ludzie z całej Polski, a nawet ze świata.

Rogale świętomarcińskie są nieodłącznym elementem celebrowanych 11 listopada imienin ulicy św. Marcin - jednej z głównych ulic stolicy Wielkopolski. Ten wypiek jest jednym z produktów objętych unijnym znakiem geograficznym.

W poniedziałek certyfikaty na wypiek tradycyjnych rogali świętomarcińskich otrzymało 104 wielkopolskich cukierników i piekarzy. Certyfikaty przyznawane są na 3 lata, jednak kontrola jakości wyrobów odbywa się częściej. Rogale powinny być wypiekane według konkretnej receptury z zachowaniem wszystkich istotnych elementów, takich jak np. waga, która nie powinna przekraczać 250 gramów.

Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Od 2008 roku tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński jest produktem o chronionej nazwie pochodzenia w UE. Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych produktów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów.