Druga edycja konkursu

Druga edycja konkursu "Gęsina na imieninach"

Nie tylko wielkopolscy szefowie kuchni powalczą o tytuł najlepszego dania z gęsi. A wszystko w ramach organizowanego 30 października po raz drugi już konkursu "Gęsina na imieninach". Jak mówią organizatorzy, chodzi przede wszystkim o to, by gęsina powróciła na nasze stoły. Konkurs, uroczyste ogłoszenie wyników, oraz wręczenie nagród odbędzie się  w gościnnych murach Hotelu Moderno.

Która z wielkopolskich restauracji serwuje najlepszą gęsinę? O tym przekonamy się 30 października 2018. Tego dnia po raz drugi już odbędzie się konkurs "Gęsina na imieninach". Jego organizatorami są Ogólnopolski Cech Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy, Hotel Moderno w Poznaniu, partnerem będzie m.in. Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu oraz de'GUSTATOR PR A do udziału zaproszono restauracje, bary oraz gospodarstwa agroturystyczne nie tylko z Wielkopolski, ale też z całego kraju. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 października.

- Polskie tradycje i zwyczaje jakoś nam umykają i bledną. Jako Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu, której mam zaszczyt być prezesem staramy się promować i propagować wraz z naszymi partnerami regionalne dziedzictwo i tradycyjne, w tym wypadku wielkopolskie smaki a jedną z takich nie tylko smacznych, ale i zdrowych tradycji była właśnie gęsina - mówi Juliusz Podolski pomysłodawca i organizator konkursu. - Jeszcze w połowie XIX wieku, nikt nie wyobrażał sobie kolacji na św. Marcina bez pieczonej gęsi. Poprzez konkurs chcemy nie tylko przypomnieć tę tradycję, ale także zachęcić Wielkopolan do spożywania gęsi. Cieszymy się, że jest to już II Konkurs Kulinarny "Gęsina na imieninach" - mówi Juliusz Podolski.

W zeszłym roku udział w konkursie zgłosiło 18 (19 ekip, jedna z restauracji wystawia dwie ekip) restauracji z Poznania, Leszna, Kępna, Puszczykowa i Wrześni oraz gospodarstwo agroturystyczne z województwa lubuskiego. Dania oceniane były w trzech kategoriach: przystawka, zupa i danie główne. W drugim konkursie będą dwie kategorie przystawka i danie główne. Każda z restauracji musi wystartować w obu kategoriach. Zespoły dwuosobowe mają 70 minut na przygotowanie 2 dań i wyserwowanie każdego na 6 talerzach, które udostępnia firma Gastro-Polak.

Wyboru najlepszego dania dokona jury, w skład którego wejdą najlepsi szefowie kuchni, dziennikarze kulinarni i smakosze. Wśród nich są między innymi Dominik Narloch - szef kuchni restauracji Cucina, jako jedyny kucharz w Polsce zdobył certyfikat ślimaka Slow Food Polska dla dwóch restauracji; Wojciech Lewandowski organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, Magdalena Ossowska przez lata pracująca w gwiazdkowej restauracji YoSH w Sttutgarcie jako prawa ręka szefa kuchni, Ewa Michalska przez lata właścicielka i szefowa kuchni restauracji Toga w Poznaniu, a także szefowa i właścicielka restauracji Tawerna Kapitańska w Ścinawie Polskiej. Przewodniczącym jury będzie Adam Chrząstowski. Ocena odbywa się w ciemno, to znaczy jurorzy oceniają dania nie wiedząc, jaka z restauracji je przygotowywała.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30 października podczas after party w Hotelu Moderno w Poznaniu z udziałem przedstawicieli mediów.

W trakcie konkursu na antresoli hotelu odbywać się będą pokazy oraz degustacje zaproszonych przedstawicieli firm gastronomicznych, dostawców win, producentów spożywczych.