Dwa dni X Europejskich Targów Produktów Regionalnych za nami

Dwa dni X Europejskich Targów Produktów Regionalnych za nami

11 sierpnia na Górnej Równi Krupowej rozpoczęły się Europejskie Targi Produktów Regionalnych. W trakcie dwóch pierwszych dni wydarzenie, na którym króluje świetne i unikatowe jedzenie, przyciągnęło mnóstwo turystów.

Odbywające się po raz dziesiąty Europejskie Targi Produktów Regionalnych w ciągu dwóch pierwszych dni imprezy sprawiły, że na Górną Rówień Krupową w Zakopanem przybyła cała rzesza turystów.

Targi otworzył starosta tatrzański Piotr Bąk, który swierdził:

- Można powiedzieć, że dziś wszystkich nas pochłania taki moloch globalizacji - gdzie byśmy nie byli, wszystko jest takie samo w Europie. Jednak w różnych regionach, zwłaszcza górskich istnieją produkty regionalne, istnieje regionalna wytwórczość i kuchnia. Istnieją ludzie, którzy kultywują tradycję i kulturę ludową, którzy są wierni przekazowi otrzymanemu od przodków. Myślę, że jest to coś pięknego. X już jubileuszowe Europejskie Targi Produktów regionalnych to takie spotkanie z regionalnym produktem, wytworem ludzkiej pracy, który pokazuje tożsamość regionu, która jest bardzo ważna.

W targowej wiosce jak co roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Dzień rozpoczął się od promocji książki "Marsz, marsz Batory" w Zarembku Tradycji. Literackiej uczcie towarzyszyła degustacja kuchni zakopiańskiej restauracji Villa Toscana.

Swój kunszt prezentował Marcin Lichosyt, który poprowadził seminarium dla wszystkich miłośników rzeźby w drewnie.

Tradycyjnymi produktami częstowało Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku, które w tym roku zaserwowało m.in. Cafe Zieleń czy Gospodarstwo Rolne Róż i S-ka.

Interesującym punktem pierwszego dnia Targów konferencja nt. tradycyjnego i nowatorskiego przepisu na góralską kwaśnicę. Najpopularniejsza góralska zupa przygotowana została w wielkim kotle przez kucharzy z Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. 

Ważnym wydarzeniem było wręczenie corocznych nagród Marki Tatrzańskiej dla najlepszych podhalańskich produktów i usług. Tegorocznymi laureatami zostali: 

- w kategorii artykułów spożywczych: Restauracja Villa Toscana, Restauracja Sichlański Dworek, Karczma Chata Zbójnicka oraz FHU U Bafii

- w kategorii wyrobów i produktów rękodzielniczych: Instrument Bobak Grapny, Michał Różak, Marek Mazur oraz Zofia Kin

- w kategorii usługi gastronomiczne, handlowe, noclegowe i inne: FPHU Burkaty, Restauracja regionalna Gazdowo Kuźnia, Górska Osada Luxury Chalets Poronin, Willa pod Orłem, Hotel Górski PTTK Kalatówki oraz Firma Nagłośnieniowa Marek Wacławski.

Wieczór 11 sierpnia zakończył się żywiołowym koncertem Hanki Rybki z zespołem.

Drugi dzień w targowej wiosce rozpoczął się od spotkania ze studentami Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, którzy prezentowali ofertę edukacyjną swojej uczelni.

W Zarembku Tradycji dowiedzieć się można było wszystkiego na temat pszczół i ich wyjątkowo ważnej roli w nie tylko tatrzańskiej przyrodzie oraz nauczyć się wytwarzania kwiatów z bibuły i tradycyjnego przyprawiania strzępków do góralskich chust.

O podniebienie gości Targów zadbały Koła Gospodyń Wiejskich m.in. z nowosądeckich Marcinkowic oraz Kościeliska. Podczas degustacji na stoisku kucharzy Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników spróbować można było potraw z ryby i twarogu oraz tradycyjnego żurku przygotowanego na wędzonych żeberkach.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz barmańskich freestylerów, którzy zaczarowali publiczność efektownymi trikami przy przygotowywaniu drinków.

Na targowej scenie zaprezentowały się zaś podhalańskie zespoły "Małe Podhale" z Jurgowa, Mali Holni z Sierockiego, "Zochylina" z Boru oraz "Młode Podhale" z Nowego Targu.

fot. Kronos Media