Gastronomia czasowo z niższym VAT-em?

Gastronomia czasowo z niższym VAT-em?

Ministerstwo Rozwoju analizuje kwestię czasowego obniżenia podatku VAT od usług gastronomicznych.

Cięcie VAT na usługi gastronomiczne?

W ramach Związku Pracodawców przedstawiciele branży prowadzą rowmowy z rządem o różnych rozwiązaniach mających na celu wsparcie sektora HoReCa. Jednym z rozwiązań mogłoby być czasowe obniżenie stawek podatku VAT na usługi gastronomiczne. Ministerstwo Rozwoju nie podało jednak żadnych szczegółów ani ewentualnych dat, od kiedy taka obniżka mogłaby wejść w życie i czy realnie jest ona możliwa.

Czynsze do korekty

Największym wyzwaniem byłoby lepsze usystematyzowanie kwestii czynszów. W polskim prawie są przepisy pozwalające ograniczyć pod pewnymi warunkami poziom czynszów, ale bywa, że sąd rozpatruje takie spory na przykład półtora roku. W czasach kryzysu wystarczy kilka miesięcy by lokal przestał całkowicie prosperować. Należałoby zatem doprowadzić do sytuacji, w której sądy błyskawicznie rozstrzygają spory czynszowe lub wprowadzić nowe prawo. Tak zrobiono na przykład w Portugalii, gdzie poziom czynszów, jakie płacą restauratorzy, został powiązany z poziomem generowanych przez restauracje przychodów.

Tymczasowe zwolnienie z VAT-u na usługi gastronomiczne w celu obniżenia cennika menu na pewno dodatkowo zachęciłoby Polaków do odwiedzania restauracji. Równie dobrym rozwiązaniem byłoby również obniżenie VAT-u na najpopularniejsze składniki dań restauracyjnych, a także obniżenie cennika za niezbędne zezwolenia do prowadzenia punktów gastronomicznych.