LESS WASTE POLSKA - ratowanie świata od kuchni

LESS WASTE POLSKA - ratowanie świata od kuchni

Na rynku wydawniczym pojawiła się książka "LESS WASTE Polska" - przewodnik, którego misją jest zmiana sposobu myślenia konsumentów, producentów oraz właścicieli gastronomii. Z wyrzucania na naprawianie, wykorzystywanie ponownie lub przekazywanie, z "a może słomka, serwetka i siateczka do tego" na "czy to naprawdę jest niezbędne?". Z "wszyscy tak robią?" na "razem możemy uratować świat".

Na świecie marnuje się około 1,3 mld ton jedzenia rocznie. To oznacza, że 30 proc. całej wyprodukowanej przez nas żywności trafia na śmietnik. W Polsce co roku wyrzucamy co najmniej 9 mln ton jedzenia, a statystyczny Polak produkuje w tym czasie około 283 kg odpadów. Większość śmieci trafia do ekosystemu, który nie jest w stanie ich przetworzyć. Powierzchnia wyspy śmieci pływającej na Pacyfiku wynosi już około 1,6 mln km2 - pięć razy więcej niż powierzchnia Polski. Mamy dwie możliwości: pogrążyć się w defetyzmie albo poszukać rozwiązań wokół siebie. Drugiego rozwiązania podjęła się Agnieszka Bukowska, autorka projektu "LESS WASTE Polska".

Książka składa się z kilku części. W pierwszej eksperci w dziedzinie less waste i gotowania dzielą się wiedzą. Areta Szpura dobitnie, ale przystępnie, tłumaczy skalę problemu, a Grzegorz Łapanowski - działanie światowej gospodarki żywnościowej. Eliza Mórawska-Kmita (White Plate) dowodzi, że less waste to nie chwilowa mrzonka, a zestaw rozwiązań stosowanych przez nasze mamy i babcie. Alicja Rokicka (Wegan Nerd) wyjaśnia, jakie znaczenie dla planety ma wegetarianizm i zdradza, jak udało jej się nawrócić rzesze mięsożerców. Kolejna część to przewodnik po pionierskich lokalach, które od lat dają przykład, jak nie marnować i wyrzucać mniej - miejsca w Polsce i na świecie prowadzone przez ludzi o wielkich sercach, którzy chcą zostawić świat lepszym, niż go zastali.

Less Waste Polska podaje gotowe rozwiązania na tacy - w książce znajduje się manual dla właścicieli gastronomii opracowany przez Krzysztofa Rzymana, właściciela zielonych warszawskich kawiarni Stor, oraz zestaw porad dla konsumentów stworzony przez Jagnę Niedzielską - kucharkę i propagatorkę idei zero waste, autorkę książki "Bez resztek".

Książkę zamyka indeks producentów i dostawców zrównoważonych rozwiązań - przydatny każdemu, kto chciałby wprowadzić ekologiczne rozwiązania we własnej restauracji, w biurze, na evencie albo w domowej kuchni. W katalogu znajdują się zróżnicowane pozycje - od wytwórców biodegradowalnych opakowań wytwarzanych przez mikroorganizmy, po energetycznie samowystarczalne browary.