Mamy tylko dekadę, by ograniczyć marnowanie o połowę

Mamy tylko dekadę, by ograniczyć marnowanie o połowę

Nie bez przyczyny marnowanie żywności stało się jednym z najczęściej nagłaśnianych tematów ubiegłego roku. Jako trzeci największy emitent gazów cieplarnianych na świecie, zmarnowane jedzenie w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu emisji CO2 również w Polsce.

Polska, będąca krajem członkowskim ONZ, zobowiązała się do osiągnięcia założeń strategii "Cele Zrównoważonego Rozwoju", które obejmują między innymi odpowiedzialną konsumpcję i produkcję oraz działania w dziedzinie klimatu. Wszystko to, aby do 2030 r. zmniejszyć o połowę globalną ilość marnowanej żywności per capita w sprzedaży detalicznej i konsumpcji.

Obywatele mogą wesprzeć starania ONZ, angażując się w proste, ale przynoszące efekty, działania.

Poniżej znajdują się trzy proste kroki, dzięki którym każdy z nas może znacznie ograniczyć marnowanie jedzenia:

Klucz do sukcesu - lista zakupów

Dużo jedzenia marnuje się, tylko przez to, że kupujemy go za dużo. Brak wcześniej przygotowanej rozpiski potrzebnych produktów zwiększa szanse uleganiu promocjom i kompulsywnym decyzjom zakupowym. Dlatego idąc do sklepu, warto sprawdzić stan lodówki i uzbroić się w niezawodną listę zakupów.

"Doggy bag"

Popularne na Zachodzie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych, "doggy bags", czyli przygotowane na wynos resztki (np. z restauracyjnej kolacji), w Polsce są dopiero rozpoczynającym się trendem. Restauracje coraz częściej oferują klientom zabranie niezjedzonej potrawy do domu, dzięki czemu nie ląduje ona w koszu. Każdy klient ma również możliwość samemu poprosić o zapakowanie niedojedzonej porcji i nie powinno być to powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie. Dzięki temu wyprodukowane jedzenie nie marnuje się, resztki mogą zyskać drugie życie, a danie może zostać zjedzone do końca, ale później.

1 proc. podatku dla Banków Żywności

Banki Żywności obejmują pomocą około 1,6 mln osób, a każda złotówka to 8 kg uratowanej żywności, z której można przygotować aż 16 posiłków. 31 Banków Żywności działających na terenie całego kraju tworzy Federację Polskich Banków Żywności. Wszystkie są organizacjami pozarządowymi o statusie stowarzyszenia lub fundacji, którym można przekazać 1% podczas rozliczenia podatkowego. Środki z darowizny przeznaczane są na działalność, a w szczególności transport uratowanego jedzenia, dzięki czemu trafia ono do najbardziej potrzebujących.