Mead Madness Cup

Mead Madness Cup

21 listopada odbył się finał Mead Madness Cup - jednego z największych w Europie i jednocześnie drugiego na świecie konkursu domowych i komercyjnych miodów pitnych. Konkurs ten odbywa się pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Miodosytników (European Mead Makers Association), a organizatorem jest Kings of Mead - grupa niezależnych miłośników i promotorów tego zacnego trunku, jakim jest miód pitny. 

W wyniku wydarzeń tego roku organizatorzy zmuszeni zostali do podjęcia decyzji o zmianie formuły konkursu. Nowa formuła konkursu zakładała rozesłanie miodów konkursowych do 10 różnych zespołów sędziowskich, które to przy zachowaniu wszelkich norm konkursowych oceniały miody w oddzielnych lokalizacjach. W sład kadry sedziowskiej wchodzą doświadczeni i profesjonalni sędziowie miodów pitnych z całego świata pod przewodnictwem Marcina Jarosa.

Do konkursu zgłosiło się 297 miodów pitnych z 30 państw świata, w tym z tak odległych zakątków naszego globu jak Australia, Nowa Zelandia, USA, Singapur czy Korea Południowa. W konkursie dla miodów komercyjnych udział wzięło niespełna 180 miodów z ponad 60 różnych miodosytni, a medale zostały przyznane w 15 różnych kategoriach. Konkurs miodów domowych zgromadził 120 zgłoszeń i był podzielony na 11 kategorii. Liczby te świadczą o tendencji wzrostowej konkursu. O ile liczba zgloszeń w konkursie domowym pozostała na zbliżonym poziomie z roku poprzedniego, o tyle konkurs komercyjny zanotowal prawie 100% wzrost (około 90 zgłoszeń w roku 2019).

Oprócz medali i dyplomów, przyznanych trzem pierwszym miodom, z każdej kategorii jury wybrało także najlepsze miody spośród wszystkich miodów domowych i komercyjnych. Tytuł najlepszego miodu pitnego w kategorii miodów domowych zdobył Jarosław Okulski, za miód: "Czwórniak naturalny". Wielce prawdopodobne jest, iż ten miód w przyszłości trafi do sprzedaży, gdyż obok pamiątkowej statuetki zwycięzca otrzyma możliwość powtórzenia receptury na szersza skale w profesjonalnej miodosytni jaką jest Augustowska Miodosytnia.

Najlepszym miodem spośród miodów dostępnych komercyjnie okazał się miód Niderlandzki miodosytni Northern Mead: "Bochet". W tym roku wśród domowych miodosytników przyznano po raz pierwszy tytuł Mistrza Polski Miodosytników. Tytuł ten co rok będzie przyznawany miodosytnikowi, którego miody zdobędą najwięcej medali w całym konkursie. Tym sposobem pierwszym Mistrzem Polski Miodosytników został Andrzej Kozak.

Konkurs Mead Madness Cup odbywa się pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Miodosytników (European Mead Makers Association) oraz Marszalka Województwa Dolnośląskiego, a organizatorem jest Kings of Mead - grupa niezależnych miłośników, promotorów i blogerów  tego zacnego trunku, jakim jest miód pitny. Mateusz "maTEJ" Błaszczyk, Krzysztof Jarek oraz Rafał Górecki. Nasz magazyn objął patronatem medialnym tegoroczną edycję.