Młodzi Polacy a alkohol: wyniki badania

Młodzi Polacy a alkohol: wyniki badania

Według najnowszego raportu rynkowego, 80,4 proc. Polaków w wieku 18-25 lat spożywa alkohol z różną częstotliwością. 18,4 proc. w ogóle tego nie robi. Z kolei 1,2 proc. nie pamięta, czy sięga po napoje procentowe. Wśród pijących jest więcej kobiet niż mężczyzn

Jak wynika z raportu "Młodzi Polacy vs alkohol. Edycja 2025" autorstwa UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl, aż 80,4 proc. Polaków w wieku 18-25 lat spożywa alkohol, ale z różną częstotliwością. Raport powstał na kanwie specjalnego badania opinii publicznej wykonanego na próbie ponad tysiąca ww. osób.

- Ta grupa wiekowa charakteryzuje się dużą aktywnością towarzyską oraz otwartością na eksperymentowanie z używkami. Niemniej uwagę zwraca stosunkowo niski odsetek osób niepijących. Abstynencja może być postrzegana jako odstępstwo od normy. Zjawisko wymaga refleksji, zwłaszcza w kontekście profilaktyki uzależnień i edukacji zdrowotnej - komentuje Michał Pajdak, wykładowca akademicki i współautor raportu z platformy ePsycholodzy.pl.

Spożywanie alkoholu z różną częstotliwością częściej deklarują kobiety niż mężczyźni (81,5 proc. vs. 78,2 proc.). Mówią o tym przede wszystkim osoby zarabiające 5000-6999 zł netto miesięcznie (wśród nich 85,3 proc.), ze średnim wykształceniem (82,5 proc.). Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców miast liczących zarówno 100-199 tys. ludności (83,2 proc.), jak i od 500 tys. w górę (również 83,2 proc.).

- Picie wina czy drinków stało się częścią stylu życia młodych kobiet. Zwłaszcza osoby z dochodem netto między 5000 a 6999 zł mogą pozwolić sobie na wyjścia do restauracji, spotkania towarzyskie czy zakup droższych trunków. Alkohol często kojarzy im się z formą relaksu lub elementem komfortu. W miastach oczywiście możliwości jego konsumpcji jest więcej, m.in. w barach czy podczas wydarzeń kulturalnych - zauważa współautor raportu.

Osoby, które piją alkohol, przeważnie spożywają go tylko przy konkretnej okazji - 28 proc. - Ten wybór może wydawać się rozsądny. Potwierdza silne zakorzenienie alkoholu w polskiej kulturze świętowania. Wielu młodym dorosłym trudno jest wyobrazić sobie imprezę urodzinową, wesele czy nawet zwykłe spotkanie towarzyskie bez butelek na stole. Rezygnacja z alkoholu w takich chwilach bywa odbierana jako coś nienormalnego lub nawet niegrzecznego. Unikanie alkoholu wymaga tłumaczenia się, co w tej grupie wiekowej bywa dość trudne - dodaje Michał Pajdak.

Do tego ekspert zaznacza, że część osób woli wypić dla tzw. świętego spokoju, aby nie narazić się na śmieszność, uniknąć oceny, niezręczności czy napięcia. Ekspert zwraca też uwagę na to, że powyższa deklaracja pozwala utrzymać wizerunek osoby, która pije alkohol tylko przy wyjątkowych okazjach.

Na drugim miejscu w zestawieniu jest sporadyczne picie alkoholu (np. raz na dwa tygodnie bądź raz w miesiącu) - 23,7 proc. Na trzeciej pozycji widać spożywanie raz w tygodniu - 9,2 proc., a na czwartej - tylko w weekend - 6,5 proc.

Z kolei 2 lub 3 razy w tygodniu spożywa alkohol 4,4 proc. młodych Polaków, a 4 bądź 5 razy w tygodniu - 3,4 proc. Każdego dnia pije 2,7 proc. rodaków w wieku 18-25 lat, a 6 razy w tygodniu - 2,5 proc.

W opinii Michała Pajdaka, młodzi dorośli mierzą się z wieloma wyzwaniami na studiach i w pracy, z oczekiwaniami społecznymi, presją sukcesu, a także niepewnością finansową. Alkohol bywa dla nich łatwo dostępnym środkiem, który szybko pomaga się odprężyć.