National Chef of the Year 2019 odwiedził Polskę

National Chef of the Year 2019 odwiedził Polskę

9 marca 2019 roku w studiu kulinarnym fundacji Skoma w Gdańsku odbyło się spotkanie z Kubą Winkowskim.

Kuba Winkowski, szef kuchni The Feathered Nest Inn, położonej w hrabstwie Oxfordshire, niedaleko Londynu, pochodzi z Trójmiasta, ale od 15 lat bywa w nim sporadycznie. Choć wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii nie miał jeszcze nic wspólnego z zawodowych gotowaniem, w trakcie swojej kariery dostąpił okazji gotowania w restauracjach nagrodzonych gwiazdkami Michellin, takich jak La Gavroche, Rhodes 24 czy Le Manoir aux quat' saisons, a także w Pałacu Buckingham czy w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Paryżu. W ubiegłym roku komisja sędziowska National Chef of the Year zdecydowała, że to właśnie jemu będzie przysługiwał ten tytuł.

Śniadanie z Kubą to niejako zapowiedź nadchodzących projektów, ponieważ już niedługo zobaczymy jego program na kanale Food Network, a jak sam mówi, do końca roku ma jeszcze kilka interesujących planów. Spotkanie nie było jednak zwykłą prezentacją w towarzystwie kawy i kanapek. Po krótkim wprowadzeniu dziennikarze i internetowi influencerzy otrzymali fartuchy i stanęli przy stanowiskach kuchennych, żeby pod czujnym okiem Kuby przygotować jajka po benedyktyńsku. Danie wyjątkowe, przez niektórych uważane za wymagające nadzwyczajnego kulinarnego kunsztu, do którego wykorzystali produkty przygotowane wcześniej przez samego szefa kuchni. Kuba, na co dzień samodzielnie produkuje masło, chleby, a także wędzi mięsa i ryby, których używa.

- Gotując łączę nowoczesne techniki z tradycyjnymi metodami różnych kultur i bardzo dbam o jakość produktów z których korzystam. Właśnie dlatego wiele z nich wytwarzam samodzielnie - opowiada Kuba Winkowski. - W swojej kuchni promuję też polskie akcenty, łącząc je z potrawami z całego świata. Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł pokazać Polakom więcej interesujących smaków i połączeń. Zarówno takich, które przygotują w domu jak i te, których warto szukać w najlepszych restauracjach - dodaje szef kuchni.

Włączenie kuchennej praktyki w plan śniadania umożliwiła fundacja Skoma, prowadząca studio kulinarne w Gdańsku. Na co dzień odbywają się w nim warsztaty tematyczne i spotkania poświęcone regionalnej kuchni oraz produktom od lokalnych dostawców. Poza rozwojem wiedzy społeczeństwa w zakresie kulinariów Skoma kładzie duży nacisk na właściwe zarządzanie gospodarką surowcową gastronomii i branży spożywczej. Gospodarze towarzyszyli w sobotę uczestnikom spotkania swobodnie rozmawiając o gotowaniu i przestrzeni w której się znajdowali.

- Chociaż może brzmieć to górnolotnie, naszym celem jest poprawienie jakości życia lokalnych społeczności i mamy na to określony pomysł - wyjaśnia Krzysztof Kozioł ze Skoma. - Organizujemy warsztaty kulinarne z udziałem doskonałych kucharzy, zapraszamy do współpracy lokalnych producentów żywności i wspólnie tworzymy bazę wiedzy dotyczącą żywienia i kulinariów. Skupiając nasze działania wokół tych tematów unikamy "rozwodnienia" idei, które dotyka czasem inne fundacje - dodaje Kozioł.

Po części warsztatowej była oczywiście okazja do porozmawiania z Kubą i jego żoną - Magdą. Poza pytaniami o tajniki pracy szefa kuchni i dotychczasową karierę rozmawiano m.in. o produktach na stole - maśle oraz dojrzewających mięsach i kiełbasach, które dotarły do Gdańska specjalnie z myślą o uczestnikach spotkania. Zainteresowani sztuką gotowania powinni zwrócić uwagę na zapowiadany przez Kubę program w sieci Food Network i przyjrzeć się programom lokalnych wydarzeń - jedną z okazji by go spotkać będzie Literacki Sopot, który odbędzie się w sierpniu tego roku. Festiwal ten łączy literaturę z innymi elementami kultury, jedną z zaplanowanych przez organizatorów aktywności będą więc warsztaty kulinarne.