Nietypowe miejsce ulubioną

Nietypowe miejsce ulubioną "kawiarnią" Polaków

Polacy uwielbiają kawę. Najwięcej piją jej w domu. Jednak miejsce, w którym spożywają jej najwięcej po opuszczeniu swojego mieszkania może zaskakiwać.

Kawa to dla wielu Polaków element, bez którego nie wyobrażają sobie dnia. Najwięcej pijemy jej w swoich domach, jednak nie zawsze jest na to czas. W ciągu dnia większość Polaków pracuje, ale co ciekawe to nie w pracy spożywa się najwięcej kawy poza domem.

W ostatnich latach rynek kawowy w Polsce zmienił się na tyle istotnie, że obecnie prym wśród miejsc najchętniej odwiedzanych przez Polaków, by wypić kawę wiodą... stacje paliw.

Kąciki kawowe na stacjach paliw zyskały tak na popularności, że wg badań ARC Rynek i Opinia, aż 71 procent Polaków wybiera je, żeby napić się kawy.

Kawę w domu, ale u znajomych wybiera 62 procent badanych. 46 procent z nich decyduje się na zamawianie tego napoju z automatów, a 45 pije ją w restauracji.

Z 51 procent Polaków pijących kawę poza domem, niecała połowa - 44 procent - decyduje się na nią w pracy.

Na kawiarnie, kawiarnio-lodziarnie czy same lodziarnie jako miejsca picia kawy decyduje się wg badań ok. 30 procent pytanych. Przewagę nad tymi lokalami mają chociażby bary typu fast food, na które decyduje się co czwarty badany.

Pojawiły się też nowe miejsca, gdzie można wypić kawę. To m.in sklepy typu convenience czy piekarnie.

Natomiast jak często Polacy pijają kawę? Zazwyczaj są to trzy kawy dziennie, najlepiej gorące, lekko kwaśne i o intensywnym smaku. Poza domem kawę pijamy kilka razy w tygodniu, jednak co dziesiąty robi to każdego dnia. Z badań wynika też, że zdecydowanie większymi wielbicielami kawy niż kobiety są mężczyźni.

63 procent Polaków pije kawę, bo lubi jej smak, a połowa badanych przez ARC Rynek i Opinia nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Tylko dla co trzeciego badanego picie kawy to rytuał bądź przyjemność.