Nowe miejsce w samym sercu stolicy
W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu nr 4, w pobliżu Pomnika Kopernika, gdzie swój początek ma północny odcinek Traktu Królewskiego, od 1 grudnia działa Belvedere Café, najnowszy koncept Anny Woźniak-Starak, znanej restauratorki i filantropki. Kawiarnia oferuje ofertę śniadań, wybór wytrawnych i słodkich przekąsek, tradycyjnych wypieków oraz artystycznych deserów.
Belvedere Café mieści się w kamienicy, w której znajdowała się słynna Harenda, miejsce spotkań i wielu wydarzeń kulturalnych. Początki jej historii sięgają XVIII wieku, kiedy kamienica stała się własnością kupca o nazwisku Harendt, ale to dopiero w XIX wieku stała się popularnym miejscem. Odbywały się tu koncerty, wystawy, wieczory taneczne i spektakle teatralne. Pełniła również rolę salonu literackiego, który odwiedzali m.in. Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz czy Józef Ignacy Kraszewski. Jest jeszcze coś wyjątkowego, co wyróżnia to miejsce na mapie stolicy od innych. To właśnie tu w kamienicy pod numerem 4, miał mieszkać Stanisław Wokulski - bohater "Lalki" Bolesława Prusa. Nie dziwi więc obecność w karcie ciasta Wokulskiego, autorskiego wypieku czekoladowego z wiśnią i kruszonką kakaową nawiązującego do popularnych smaków z tego okresu.
W menu śniadaniowym, serwowanym w godz. 9:00-13:00 znajdziemy m.in. takie klasyki jak parówki cielęce, jajka po wiedeńsku, twarożek czy maślana brioche z szynką. Na miłośników śniadań fit czeka owsianka w wersji na słodko i wytrawnie z dodatkami, takimi jak zielony ogórek, rzodkiewka, parmezan, pesto bazyliowe i oliwa.
Specjalność miejsca to rytuał Afternoon tea dla dwojga podawany w godz. 16:00-20:00. Składając zamówienie goście delektować się będą selekcją wytrawnych i słodkich przekąsek serwowanych na trzypiętrowych etażerkach-platerach, kieliszkiem prosecco oraz herbatą o wybraną z listy smaków.
W kawiarni znajdziemy wybór tradycyjnych ciast i ciastek w klasycznym wydaniu: wuzetka, napoleonka, kremówka, sernik krakowski, marcinek, jabłecznik, beza Sokół, ekler, rurki z bitą śmietaną, bułeczka drożdżowa. Koneserów popularnych na świecie makaroników ucieszą dostępne smaki: pistacja, marakuja, porzeczka, zielona herbata, kasztan z kawą, malina, wanilia z różą. Wszystkie wyroby powstają na bazie naturalnych składników od lokalnych dostawców.
Autorem oferty cukierniczej miejsca jest Michał Iwaniuk, szef kreatywny cukierni dla Belvedere Gourmet Group. Jest on finalistą World Chocolate Masters (Paryż 2018), regionalnym World Chocolate Master Akademii Czekolady Barry Callebaut. Laureat tytułu Best Pastry Chef (2016) i zdobywca 7. Miejsca w konkursie cukierniczym - Olimpiadzie Cukierniczej. Ekspert deserów w formie monoporcji, konfekcji czekoladowej i tortów artystycznych.
Tym, co wyróżnia to miejsce to autorska czekolada. Michał Iwaniuk odwiedził podparyskie laboratorium OrNoir, gdzie opracował recepturę dwóch smaków czekolad o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Są one serwowane w formie klasycznie odlewanych tabliczek nadziewanych owocami, bakaliami, czystych lub w zdobionych sezonowo bloków. Na miejscu można skosztować pitnych czekolad w 3 smakach: mlecznej Belvedere Lait, wytrawnej Belvedere Noir z nutą cytrusów i cynamonu, oraz wegańskiej z linii szlachetnych czekolad belgijskich Cacao Barry. Czekolady są również składnikami deserów, takich jak: ręczenie robione praliny, trufle i kruche ciasteczka typu cookies z kawałkami autorskich smaków czekolady.
Polscy architekci i wykonawcy zostali zainspirowani pomysłem Patrice'a Nourissata francuskiego architekta - przyjaciela rodziny, który od lat realizuje wspólne zagraniczne projekty. A w zimowe dni nic bardziej nas nie rozgrzeje niż gorąca czekolada z ulubionym ciastkiem. Kawiarnia jest kameralna i posiada 40 miejsc siedzących przy 14 stolikach. I choć do wiosny i lata jeszcze daleko, z pewnością gości ucieszy informacja o letnim ogródku.