Nowe stawki VAT - zdrożeją owoce morza, lód spożywczy i przyprawy

Nowe stawki VAT - zdrożeją owoce morza, lód spożywczy i przyprawy

Od 1 lipca zaczną obowiązywać wyższe stawki VAT na niektóre produkty. W górę pójdą ceny owoców morza, lodu używanego do celów spożywczych oraz przypraw nieprzetworzonych. 

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na plany resortu finansów, które dotyczą wprowadzenia nowej matrycy VAT. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że od 1 lipca ceny niektórych produktów zmienią się drastycznie. Co zdrożeje? Przede wszystkim więcej trzeba będzie zapłacić za owoce morza. Homary, ośmiorniczki kalmary, krewetki staną się prawdziwym luksusem. Do ceny tych towarów zostanie doliczony 23-procentowy podatek VAT.

Wzrośnie też opodatkowanie przypraw nieprzetworzonych. Oznacza to, że VAT np. dla kminku czy kurkumy wzrośnie do 8 proc. Ponadto, 23 proc. VAT zostanie nałożone na lód używany do celów spożywczych lub innych celów chłodniczych. W wyniku tego poszczególne pozycje z restauracyjnych menu również zmienią swoje ceny. Taki ruch ze strony resortu finansów, szczególnie w momencie zwrotu na turystykę krajową wydaje się być nieprzemyślaną decyzją. Restauratorzy nie kryją tego, że priorytetem stało się teraz odrabianie strat i wyjście na prostą po przerwie zafundowanej przez polski rząd w związku z pandemią koronawirusa.