Od stycznia 2023 wróci wyższy VAT na energię i paliwa

Od stycznia 2023 wróci wyższy VAT na energię i paliwa

W ramach tarcz antyinflacyjnych rząd wprowadził obniżony VAT na niektóre produkty. Czas obowiązywania tych przepisów mija już za kilka dni 31 grudnia. Za wyjątkiem żywności, gdyż zerowy VAT na żywność zostanie zachowany do 30 czerwca 2023 roku.

Od 1 styczna 2023 roku więcej będą kosztowały podróże samochodem. VAT na paliwo wyniesie 23 proc. (obecnie to 8 proc.). Przy czym przyjęto zwolnienie w podatku detalicznym do 30 czerwca 2023 roku, jednak jego stawka wynosi 0,8 lub 1,4 proc., a wzrost stawki VAT jest o 15 proc. Dlatego też nie ma w tym przypadku mowy o większej kompensacie podatkowej - informuje "Rzeczpospolita".

Powrót wyższej stawki VAT

Stawka 23 proc. wróci w miejsce obowiązujących dziś 5 proc. także dla ciepła systemowego (ogrzewanie z kaloryferów) oraz prądu. Pomocą dla gospodarstw domowych będą zamrożone ceny, jednak trzeba pamiętać, że nie jest w nich uwzględniony VAT i trzeba do nich doliczyć odpowiednią stawkę podatku. Cena zamrożonego prądu obowiązuje też tylko do limitu rocznego 2000 kWh dla ?zwykłego? gospodarstwa domowego, 2600 kWh dla posiadaczy karty dużej rodziny lub 3000 kWh dla rodzin, w których są osoby z niepełnosprawnością. Po przekroczeniu przez odbiorcę tego progu operator będzie stosował cenę regularną.

Wyższy VAT dla przedsiębiorców?

Zdaniem Piotra Juszczyka, Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT nie powinni odczuć negatywnych skutków podwyżki tego podatku, gdyż dla nich ważna jest kwota netto danej usługi czy towaru - podaje "Rzeczpospolita".

- Mogą jedynie odczuć rosnące ceny paliw. Jeśli używają samochodu w trybie mieszanym (na cele służbowe i prywatne), podatnicy odliczają tylko 50 proc. podatku VAT. Drugie 50 proc. może być ujęte w kosztach. W związku z tym podatek dochodowy i ewentualnie składka zdrowotna mogą zostać o tę wartość pomniejszone - wskazuje dla dziennika.

- W mojej ocenie, ewentualny znaczny wzrost cen w usługach transportowych na pewno nie będzie wywołany powrotem do podstawowej stawki VAT. Firmy transportowe, które używają samochodów powyżej 3,5 tony mogą jednak odliczać 100 proc. wartości podatku. Dla nich ostateczny koszt pozostanie na takim samym poziomie jak obecnie. To samo dotyczy też energii czy też gazu. Powrót do wyższych stawek nie powinien więc mieć negatywnego wpływu na ceny - dodaje dla "Rzeczpospolitej".