Pasta to pasja - rodzaje i formaty makaronu

Pasta to pasja - rodzaje i formaty makaronu

Symbol włoskiej kuchni, fundament południowej tradycji kulinarnej, multiformatowy, prosty i niezbędny w kuchni nowoczesnej - makaron. Do tej pory trwa bój o to, kto i kiedy jako pierwszy wynalazł makaron. Obecnie ten mączny produkt można znaleźć w kuchniach całego świata, w niektórych to wręcz podstawowy składnik.

Makaron to bezgraniczny i starożytny świat kulinarny. Jego początki prawdopodobnie sięgają czasów starożytnej Grecji - zaskakujące, zważając na fakt, że makaron wszyscy utożsamiają z Włochami. Istnieje kilka teorii na temat tego, jak makaron trafił do włoskich domów. Najpopularniejsza podaje, że przywiózł go z Chin słynny wenecki odkrywca Marco Polo. Inna za twórcę makaronu obiera Hefajstosa, który utłukł kilka garści ziaren, zmieszał je z wodą i wystawił na słońce. Bez względu na to, skąd pochodzi, to Włosi są odpowiedzialni za jego popularyzacje w Europie. Z biegiem czasu rodzajów past przybyło w takiej liczbie, że nie można ich wszystkich wymienić. Do końca XV wieku były to maccheroni, zarówno długie, jak i krótkie. Kiedy precyzyjny, podobny do tubki format został zidentyfikowany z makaronem, pozostałe rodzaje swoje nazwy również czerpały z natury, ale też z czystej fantazji lub całkowicie wymyślonej geometrii. Nawet dzisiaj to ogromne i różnorodne istnienie rodzajów świadczy o zwyczajach i kulturze dawnych cywilizacji.

RODZAJE MAKARONU

Ogólnie rzecz biorąc, makaron można podzielić na dwie główne kategorie: makaron suchy (pasta secca) oraz makaron świeży (pasta fresca). Suchy makaron, zgodnie z prawem włoskim, produkowany w sposób przemysłowy i przeznaczony do handlu musi być wytwarzany z semoliny, czyli mąki z twardej pszenicy durum i wody, a jego maksymalna wilgotność nie może przekraczać 12,5 proc. Charakterystyczną cechą tego rodzaju makaronu jest wyższa wydajność gotowania i znacznie dłuższy termin przydatności, w porównaniu do świeżego. Świeży makaron dzieli się na dwa typy: przygotowany wyłącznie z mąki z twardej pszenicy durum i wody lub z miękkiej mąki pszennej z dodatkiem kurzych jaj. Świeży makaron poddany wstępnej obróbce może być przechowywany w temperaturze max. 4°Celsjusza do 5 dni. Innym sposobem na przechowywanie jest mrożenie po wcześniejszym szczelnym zapakowaniu. Ta metoda wydłuża czas przydatności do spożycia o kilka miesięcy.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<