Polacy wybierają urlop w kraju

Polacy wybierają urlop w kraju

Przed nami letnie miesiące, w których rokrocznie miliony Polaków ziszczają swoje plany urlopowe. Jak i czy w ogóle pandemia koronawirusa wpłynie na tegoroczne podróże i plany Polaków? Co czeka rodzimą branżę turystyczną i gastronomiczną?

Według raportu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat dwie trzecie Polaków uważa, że tegoroczny urlop będzie droższy niż przed rokiem, mimo to 43 proc. planuje wakacje w kraju. Pod koniec czerwca przybyło chętnych do spędzenia urlopu zagranicą (jest to 8% wobec 30% w roku 2018).

 

Zapytani pod koniec czerwca o plany urlopowe, Polacy najczęściej odpowiadają, że wakacje zamierzają spędzić w kraju (43% odpowiedzi). W porównaniu do 41,8% podobnych deklaracji sprzed miesiąca odsetek wybierających krajowy wypoczynek wzrósł o 1,2 pp. W porównaniu do sondażu majowego mniejszy jest odsetek Polaków, którzy rezygnują z wyjazdu wakacyjnego. Wśród ograniczających plany urlopowe 14,7% czas ten spędzi w domu, 14,2% zagospodaruje samodzielnie lub przeznaczy na pobyt na działce. Co to ozacza dla branży gastronomicznej? Wypoczynek oraz poszukiwanie form spędzenia wolnego czasu zostanie ograniczone do miejsca zamieszkania - jest to szansa dla restauratorów, by przyciągnąć lokalnych mieszkańców do swoich lokali gastronomicznych. 

Dodatkowe zabezpieczenia przed zakażeniem koronawirusem podczas wyjazdu wakacyjnego zamierza stosować w sumie 57,9% uczestników sondażu, z czego zdecydowanie 22,6%. Z kolei 26,5% nie potrafi odpowiedzieć, a w sumie 15,6% nie ma zamiaru stosować dodatkowych zabezpieczeń. Co ciekawe kobiety wyraźnie częściej deklarują chęć zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem niż mężczyźni. Dodatkową ochronę zastosuje niemal w sumie dwie trzecie pań (w sumie 64,9%, z czego 25,8% zdecydowanie) i tylko co drugi mężczyzna (w sumie 51,1%, z czego 19,5% zdecydowanie).

Polacy planują raczej urlop bez odległych wyjazdów, a jeśli już, to na terenie naszego kraju. Z każdym miesiącem i wraz ze zniesieniem obostrzeń deklaracji przybywa. Po nagłym lock downie i niepewności mieszkańcy kraju nad Wisłą wykazują wzrost gotowości do podróżowania. Jest oczywiście wciąż wiele przyczyn hamujących zainteresowanie do wyjazdów nie tylko zagranicznych, ale również krajowych. Niemniej w ciągu miesiąca plany urlopowe Polaków zmieniły się na korzyść branży turystycznej i gastronomicznej. Warto dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej przyjąć gości szukających wypoczynku w granichach kraju. 

Sondaż "Zachowania konsumentów podczas pandemii SARS-CoV-2" przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat 24 czerwca 2020 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat podczas epidemii koronawirusa.