Skąd pochodzi sól himalajska?

Skąd pochodzi sól himalajska?

Sól himalajska wydobywana jest przez pakistańskich górników przy użyciu narzędzi, które nie zmieniły się od wieków m.in. kilofów, wiertarek ręcznych i prochu strzelniczego. Co ciekawe, z bloków o najlepszych kształtach powstają m.in. lampy, lizawki dla zwierząt, talerze, płytki ścienne, a reszta jest kruszona na sól spożywczą. Sól himalajska jest dość kosztowna, ponieważ może kosztować nawet 20 razy więcej niż zwykła sól kuchenna.

Skąd pochodzi?

Dodatkowo nie można sugerować się nazwą, ponieważ sól himalajska tak naprawdę nie pochodzi z Himalajów. Wydobywa się ją w oddalonym o prawie 300 km Pakistanie. Dzięki swojemu różowemu odcieniowi i właściwościom prozdrowotnym, jakie się jej przypisuje, sól ta zyskała ogromną popularność pod koniec lat 2000. Obecnie wykorzystuje się ją do produkcji lamp, posągów i oczywiście soli kuchennej. Aby wydobyć sól, trzeba zejść do ciemnych jaskiń, a następnie oderwać i przenieść ciężkie fragmenty.

Kopalnia Khewra

To właśnie w tym miejscu, rocznie wydobywa się 400 tys. ton soli himalajskiej. Kopalnia Khewra znajduje się w regionie Pendżab w Pakistanie i jest drugą co do wielkości kopalnią soli na świecie. Różowa sól pochodzi z pozostałości dna morskiego, które skrystalizowało się 600 mln lat temu. Jest to popularny cel turystyczny, a działająca kopalnia, produkuje większość soli himalajskiej na świecie.

Wszystko zaczyna się na dworcu kolejowym. Pociąg zabiera górników w głąb góry. Tunele mają po 40 km, a temperatura w środku wynosi około 18°C. Kopalnia ma w sumie 17 poziomów. Przeważnie podczas wydobycia soli pracuje 300 górników. Od ponad wieku używają tych samych narzędzi górniczych: kilofów, wiertarek ręcznych i prochu strzelniczego.

- Na początku wiercimy za pomocą ręcznego wiertła. Następnie umieszczamy proch strzelniczy. Zapalamy go za pomocą bezpiecznego lontu detonacyjnego i wysadzamy skałę. Dla bezpieczeństwa czekamy pół godziny, zanim wejdziemy do środka i zaczniemy ładować sól - informuje Muhammad Ashraf Abbasi, inżynier górniczy.

Po selekcji bloki są ładowane na ciężarówki ręcznie lub za pomocą dźwigu i wysyłane przez Pakistan. Dawniej Pakistan nie był w stanie przetworzyć soli himalajskiej, więc duża jej część była za niską kwotę eksportowana do Indii.

Problemem jest ogromny rozmiar bloków. W naszej kopalni nie mamy technologii, która pozwoliłaby nam efektywnie wydobywać sól - dodaje Faizan Panjwani, dyrektor operacyjny RM Salt.

Sól himalajska - właściwości

Sól himalajska różowa znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce. Stosowanie tego gatunku soli korzystnie wpływa zarówno na nasze zdrowie. Można jej używać profilaktycznie oraz leczniczo. Co więcej, minerały, które zawiera, m.in.: wodór, fosfor, siarka, wapno, węgiel, miedź, tytan, aluminium, zapewniają sprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dlatego warto zastąpić tradycyjną sól kuchenną solą himalajską, ponieważ nie tylko świetnie podkreśla smak potraw, lecz przede wszystkim nie zawiera szkodliwego chlorku sodu.