Startuje XI edycja konkursu

Startuje XI edycja konkursu "Polska od Kuchni"

Fundacja WIP "Warto im Pomóc" jedenasty raz organizuje akcję rekomendującą gastronomię "Polska od Kuchni". Akcja przebiega pod hasłem "Wrócę tu!". Konkurs szczyci się poparciem władz miast oraz województw, a także posiada szeroką oprawę medialną.                                      

1 marca  2022 ruszyła kolejna edycja akcji "Polska od Kuchni" organizowanej przez Fundację WIP Warto im Pomóc. Po raz XI Złotym Widelcem nagradzane będą najlepsze restauracje w całej Polsce. Powodzenie akcji w latach ubiegłych potwierdza potrzebę prowadzenia rankingów także w branży gastronomicznej. Sprzyja to rozwojowi przedsiębiorczości na bardzo konkurencyjnym rynku, służy podnoszeniu standardów i zachęca do odwiedzania miejsc o sprawdzonej renomie.

Edycje konkursu w liczbach

W dotychczasowych dziesięciu edycjach akcji nominowanych było ponad 3 800 restauracji, 1119 z nich uczestniczyło w akcji, 420 laureatów odebrało nagrodę Złotego Widelca. Siedmiu restauracjom przyznano wyróżnienie Top Brand Złotego Widelca.

Restauracje, które chciałyby się znaleźć w gronie najlepszych, mogą zgłaszać się do 15 marca 2022 roku za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie konkursu www.polskaodkuchni.com.pl. Dodatkowo formularz zgłoszenia oraz komplet dokumentów dotyczących uczestnictwa w konkursie, w tym podstemplowany Bon konsumpcyjny dla jurora konkursu należy przesłać drogą mailową na adres biuro@polskaodkuchni.com.pl.                       

Cel akcji  "Polska od Kuchni"

Celem akcji "Polska od Kuchni" jest zarekomendowanie najlepszych restauracji, przedstawienie gastronomii jako produktu turystycznego miasta czy regionu, wytyczenie gastronomicznych tras w mieście oraz zachęcenie konsumentów do odwiedzania miejsc o sprawdzonej renomie - do restauracji nagrodzonych Złotym Widelcem, promowanie i wykreowanie potraw regionalnych, prezentacja kuchni z różnych regionów świata.

W trakcie trwania konkursu, jurorzy przekazują organizatorowi oraz Kapitule recenzje restauracji zawierające ocenę uwzględniającą: menu i forma prezentacji menu, ocena serwowanych dań wraz z formą podania i wyglądem posiłku, smak, dodatkowo premiowane jest danie specjalne promowane w menu, lokal i jego klimat, aranżacja wnętrz, jakość obsługi oraz czas oczekiwania na obsługę, umiejętność doradzania klientowi w wyborze dań, wygląd personelu, sposób podawania rachunku.

Gala wręczenia nagród Złotego Widelca odbędzie się  27 kwietnia 2022 roku w Warszawie w Domu Technika.