XI Konkurs Polskich Win w Jaśle

XI Konkurs Polskich Win w Jaśle

Konkurs Polskich Win to profesjonalny ogólnopolski konkurs winiarski odbywający się nieprzerwanie od 2014 roku. Przyznawane medale są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, ale także gwarancją jakości oraz rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej. To jeden z najstarszych profesjonalnych konkursów winiarskich w Polsce.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-12 lipca, tak by winiarze zdążyli umieścić medalowe naklejki na nagrodzonych winach jeszcze przed wakacjami, momentem najintensywniejszych kontaktów z odbiorcami, okresem winiarskich targów i eventów. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca, a próbki win do oceny dostarczać można do 6 lipca.

Celem konkursu jest porównanie i profesjonalna ocena jakości polskiego wina, która ma przełożyć się na poprawę jakości. Każdy winiarz otrzymuje informację zwrotną odnośnie do otrzymanej punktacji w odniesieniu do najwyższych i najniższych w kategorii oraz ewentualne uwagi jury. Jak podkreślają organizatorzy, celem jest także motywowanie polskich winiarzy do stałego doskonalenia umiejętności i podnoszenia poziomu ich produktów.

Degustacja próbek wina jest przeprowadzona ?w ciemno? w kategoriach: wino białe, różowe, czerwone, musujące, słodkie oraz specjalne. Wina oceniane są zgodnie z 100-punktową skalą oceny, w warunkach i zgodnie z regułami zalecanymi przez OIV (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin). Na podstawie uzyskanych ocen przyznawane są medale, a dla najlepszych win danej kategorii tytuły championa.

Wydarzenie ma charakter zamknięty dla publiczności. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbywa się podczas Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle w ostatni weekend sierpnia.

Jury konkursowe składa się zarówno z uznanych degustatorów, członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, jak i utytułowanych sommelierów z Europy. Pochodzący z zagranicy jurorzy przyczyniają się do promocji polskiego winiarstwa poza granicami kraju.

Panelowi jurorskiemu przewodniczy nieprzerwanie od pierwszej edycji Tomasz Kolecki - Mistrz Polski Sommelierów w latach 2007-2010, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata w Sofii, Santiago de Chile, Strasburgu oraz Tokio. Szef Jury i arbiter m.in. Mistrzostw Polski Sommelierów, Coupe Georges Baptiste, Baltic Sommelier Cup, Young Sommeliers European Cup, Konkursu Win Polskich Jasło, Grand Prix Magazynu Wino, ITQI Bruksela, IWSC i wielu innych. Pierwszy w Polsce hydrosommelier.

Więcej szczegółów na stronach Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy oraz Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.